DENNÍK RELAX - Zápal močových ciest, pohroma každej ženy?

Zápal močových ciest, pohroma každej ženy?

Každá žena minimálne raz za život prekoná poriadny zápal močového mechúra a močových ciest. Tým šťastnejším sa to už viac nevráti, tým menej šťastným sa to vracia stále, aj každý mesiac, najmä v zime.

Bohužiaľ, ako každý zápal, aj zápal močového mechúra môže prejsť do chronicity, ak je nedostatočne vyliečený. Nežnejšiemu pohlaviu sa táto nepríjemná infekcia zvykne vracať neustále, najmä po nedôslednom preliečení. Väčšina žien máva zápaly dolných močových ciest a mechúra, zápal horných močových ciest sú menej obvyklé.

Príznaky zápalu mechúra a močových ciest sú podľa urológov rôzne: rezanie, pálenie, štípanie, bolesti pri močení, zvýšená teplota, bolesti krížov, močenie krvi, neustále nutkanie na toaletu, pocity na zvracanie, hnačky a iné.
Dôvody na zápal močových ciest: prechladnutie, prehriatie, nešetrný pohlavný styk bez prezervatívu, hormonálna antikoncepcia, studená voda, stres a iné.

Liečba

Ak pocítite nepríjemné príznaky, treba vypiť aspoň tri litre tekutín, prepláchnuť močové cesty ako prvé obyčajnou vodou, alebo urologickým čajom. Kombinovať najmä medvedicu lekársku, zlatobyľ obyčajnú, skúsiť brusnicové prípravky. Posnažiť sa vyležať zápal močového mechúra a vyhýbať sa všetkému, čo dráždi sliznice močového mechúra: t.j. káva, čierny čaj, sex, alkohol a soľ.

Ak príznaky aj napriek domácej liečbe pretrvávajú, treba navštíviť lekára, ktorý spraví vyšetrenia a nasadí správne lieky ( podávajú sa analgetiká a antibiotiká na týždeň). Zákernosť tejto choroby spočíva najmä v jej neustálom sa opakovaní najmä u žien.

Prevencia:

  •  Nekúpať sa v stojacej vode, iba v čistom a teplom mori
  •  Po stolici sa utierať spredu dozadu
  •  Pred aj po sexe je dôležité sa poriadne vymočiť a umyť
  •  Piť aspoň 2,5 l tekutín denne
  •  Držať spodnú časť tela v teple, nohy tiež
  •  Ak ste sa práve okúpali v mori, treba sa ihneď prezliekať do suchého.

Mnohým ženám sa toto ochorenie zvykne vracať, preto je dôležité vyhľadať lekára a poradiť sa s ním o možnostiach imunoterapeutickej liečby, ak má infekcia bumerangový efekt.

Zápal mechúra  môže ľahko prejsť až na obličky a vtedy nasleduje hospitalizácia. Netreba nič zanedbať. Ak pocítite prvé príznaky, radšej vyhľadajte najbližšieho lekára.
 

Natalie

Autor fotografie:www.pixabay.com