Vyskúšali sme Inca Collagen - je tak kvalitný ako tvrdia recenzie?

Kolagén je jedným z najhojnejších proteínov v tele cicavcov. Je zodpovedný za niekoľko biologických funkcií, z ktorých jednou je poskytnúť štrukturálnu podporu spojivovým tkanivám, svalom a pokožke. Kolagén je proteín zodpovedný za elasticitu pokožky. Hrá tiež úlohu v zdraví kĺbov a kostí.

Ľudské telo vytvára tento proteín prirodzene. Postupom času sa však jeho produkcia spomaľuje. Aj keď niektoré potraviny, ako napríklad vývar z kostí, obsahujú kolagén, mnohí z nás často hľadajú jednoduchší spôsob, ako ho v organizme doplniť a siahnu po kolagénových doplnkoch výživy.

Vaše telo je plné buniek, ktoré majú špecifické funkcie, aby udržali vaše "motory" v chode. Fibroblasty majú dôležitú úlohu: produkujú kolagén. Aby sa toto aj dialo, fibroblasty potrebujú prístup k aminokyselinám - menovite glycínu, prolínu a hydroxyprolínu. Kolagénové doplnky dodávajú vašim fibroblastom aminokyseliny, takže môžu pokračovať v tom, čo vedia najlepšie. V súčasnosti je jedným z najobľúbenejších kolagénových prípravkov na česko - slovenskom trhu doplnok výživy Inca Collagen.

Poznámka: O tom, že sme sa dnes rozhodli venovať známemu výrobku, svedčí aj množstvo článkov, ktoré sa mu venujú na rôznych internetových portáloch. Napríklad tento: https://imunita.online/inca-collagen/ vám poskytne ucelený pohľad nielen na tento doplnok, ale aj kolagén, ako taký.

Čo je Inca Collagen?

Ide o doplnok výživy na báze hydrolyzovaného 100% morského kolagénu v nasledujúcom zložení :

 •     kolagén typu I. (80 %)
 •     kolagén typu II. (19,5 %)
 •     kolagén typu III. (0,5 %)

Hydrolyzovaná forma kolagénu, známa tiež ako „kolagénové peptidy“, je najúčinnejším spôsobom dodania potrebných aminokyselín. Hydrolyzačný proces štiepi kolagén na hladký, ľahký prášok. Konečný produkt má nízku molekulárnu hmotnosť, takže váš systém ho ľahšie strávi, absorbuje a distribuuje do celého tela. Vďaka tomu je viac biologicky dostupný - a môžeme povedať „že vaše telo ho skutočne dokáže využiť“.

Kritici kolagénových doplnkov argumentujú, že žalúdočné kyseliny rozkladajú peptidy kolagénu skôr, ako môžu začať akokoľvek pôsobiť. Kolagén je síce veľká molekula, ale práve vzhľadom na to, ako sa Inca Collagen vyrába a ako sa hydrolyzuje, sme schopní túto zlúčeninu stráviť.

Čo je to morský kolagén?

Morský alebo rybí kolagén je extrahovaný z kostí a šupín morských rýb. Rovnako ako hovädzí kolagén je bohatý na kolagén typu 1, prolín a glycín. Peptidy morského kolagénu sú však menšie, čo im dáva lepšiu biologickú dostupnosť a stráviteľnosť. Keďže je ľahšie stráviteľný, morský kolagén je vynikajúci, ak máte problémy so zažívacím ústrojenstvom alebo ak používate kolagén špeciálne na liečenie vnútorností.

Účinky

Ako sme už spomenuli, Inca Collagen je zložený z troch typov kolagénu:

 •     typ I. - je to jeden z typov prítomných v ľudskom tele v najväčšom množstve a pomáha podporovať zdravie  pokožky
 •     typ II. - vyskytuje sa predovšetkým v chrupavkách a môže pomôcť pri podpore zdravia kĺbov
 •     typ III. - tento typ tiež podporuje zdravie pokožky zvyšovaním jej pružnosti


V závislosti od tohto zloženia, Inca Collagen sľubuje nasledujúce účinky:

Anti - aging  - spomaľuje starnutie

Aká je pravda? Ak sa porozprávate s odborníkmi v oblasti výživy, povedia vám, že jedným z najväčších nezmyslov, ktorý v súvislosti s potravinami a doplnkami výživy počujú je to, že niečo, čo prehltnete, sa vo vašom tele zmení na to isté. Takto nefunguje trávenie, ani biochémia. Kolagén bude strávený vaším gastrointestinálnym traktom, pretože nie je skonštruovaný tak, aby prežil masívne zmeny pH v črevách.

Je tu výskum, ktorý to podporuje. Štúdia z roku 2002 zistila, že tráviace enzýmy a kyseliny čreva štiepia hydrolyzovaný kolagén, ktorý sa nachádza vo väčšine doplnkov. Rovnaká štúdia však zistila, že kolagén typu II môže preniknúť cez vaše črevo bez straty svojej chemickej štruktúry. Samozrejme, stále sa učíme. Ďalší výskum spája niektoré kolagénové peptidy s redukovanými vráskami a zdravšou pokožkou, takže je možné, že niektoré nové zistenia vysvetlia aj neoficiálny dôkaz spájajúci kolagén s benefitmi pre nechty a vlasy.

Pravidelné užívanie hydrolyzovaného kolagénu môže podporovať celkové zdravie pokožky a bojovať proti účinkom starnutia. Môže zmierniť výskyt vrások, zvýšiť hydratáciu a hladkosť pokožky, podporiť pružnosť pleti a môže pomôcť pri regenerácii pokožky. V tejto chvíli však existuje oveľa viac otázok ako odpovedí.

Vyskúšali sme Inca Collagen - je tak kvalitný ako tvrdia recenzie?

Podporuje zdravie kĺbov a pôsobí protizápalovo

V súčasnosti sa najkomplexnejší výskum zameriava na zdravie kĺbov. Ak sa vrátime k začiatkom 90. rokov, vtedajšie  štúdie spájali suplementáciu kolagénu so zníženými príznakmi artritídy. Podľa štúdie z roku 2009 u štyroch z piatich pacientov s osteoartrózou, ktorí užili dennú dávku 40 mg nedenaturovaného kolagénu typu II, došlo k poklesu ich bolesti v priemere o 26%. Nie je jasné, ako kolagén v doplnku skutočne pomohol kĺbom trpiacim osteoartrózou. Hydrolyzovaný kolagén môže znižovať zápal a následne zmierňovať príznaky osteoartrózy.

Ďalší výskum suplementácie kolagénu zistil, že používanie hydrolyzovaných doplnkov kolagénu pomáha podporovať zdravie kĺbov a potenciálne obnovuje určitú denzitu kostí u ľudí s osteoporózou a osteoartrózou. Tiež ukázal, že to pomohlo zmierniť bolesť kĺbov. Účinnosť kolagénu, pokiaľ ide o artritídu a bolesť kĺbov, je stále otázna, ale existuje dostatok sľubných výskumov, ktoré by to mohli podporiť.

Inca Collagen môže zmierniť bolesť kĺbov a zvýšiť ich pružnosť. Tieto účinky budú  vyžadovať denné užívanie dva až šesť mesiacov.

Iné potencionálne účinky

Inca Collagen môže ponúknuť aj ďalšie zdravotné výhody, ktoré však nie sú vedecky podložené: 

 •     udržiavanie zdravia čreva
 •     udržiavanie zdravej hmotnosti
 •     redukovanie úzkosti
 •     zlepšenie nálady
 •     podpora zdravého rastu nechtov a vlasov

Možné nežiaduce účinky

Užívanie Inca Collagenu je bezpečné. Vedľajšie účinky doplnkov kolagénu sú vo všeobecnosti mierne a môžu zahŕňať:

 •     hnačku
 •     celkový pocit ťažkosti v žalúdku
 •     vyrážky


Užívanie u väčšiny dospelých by nemalo predstavovať signifikantné zdravotné riziko. Inca Collagen disponuje certifikátom antidopingového laboratória, ktorý potvrdzuje jeho úplnú bezpečnosť a nezávadnosť aj pre športovcov. Tehotné a dojčiace ženy by sa však mali vyhnúť jeho užívaniu, napriek tomu, že výrobca prípravok pre dojčiace ženy odporúča. V súčasnosti neexistuje dostatočný výskum bezpečnosti kolagénových doplnkov počas obdobia dojčenia.

Zhrnutie na záver, alebo je Inca Collagen naozaj tak kvalitný ako tvrdia recenzie?

V prípade Inca Collagenu ide o doplnok vysokej kvality, vyrobený "domácim" výrobcom. Vrásky, ani stračie nôžky okolo očí vám pravdepodobne nezmiznú, ale ak sa dávka Inca Collagenu stane súčasťou vašej dennej rutiny, po určitom čase si možno všimnete, že je vaša pleť žiarivejšia, líca ružovejšie a pokožka pružnejšia. Môže mierne zmierniť bolesť alebo redukovať príznaky osteoartritídy (zápal spôsobený poškodením alebo „opotrebením“ chrupavky v kĺboch) aj reumatoidnej artritídy (autoimunitné ochorenie spôsobujúce bolesť kĺbov, stuhnutosť a zápal). Jeho benefity ocenia aj aktívni športovci a fyzicky ťažko pracujúci, ktorých kĺby sú vystavené nadmernému zaťaženiu.

Účinky však nečakajte okamžite. Chvíľu to trvá kým Inca Collagen začne naplno prejavovať svoj potenciál.

Zdroj: