Viete, ako by mala vyzerať ideálna obuv?

Patria medzi najpoužívanejšie časti tela, no často ich zanedbávame. Práve nohy nás nosia každý jeden deň a zaslúžia si tak zvýšenú pozornosť. Uľaviť im pritom môžeme aj správnym výberom obuvi, no kúpu neraz podceňujeme. Dôležitý je najmä dizajn a rozhodujúca je aj cena. To podstatné však mnohokrát zostáva úplne bez povšimnutia. Topánky by totiž v prvom rade mali poskytnúť maximálny komfort ich vlastníkovi a ochrániť naše chodidlá.

Pri výbere často rozhoduje cena a takmer vždy zaváži najmä dizajn. Štýlové lodičky, trendové baleríny či vkusné a praktické žabky. Pokiaľ sa nám obuv páči po vizuálnej stránke, takéto topánky si zväčša odnesieme ihneď aj domov. Málokedy sa však zamýšľame nad ich celkovým spracovaním či detailmi, no práve tie výrazne vplývajú na naše pohodlie počas chôdze a garantujú chodidlám komfort. Čo všetko by ste tak nemali zanedbať pri výbere obuvi?

Výber správnej veľkosti

Pre niekoho úplná samozrejmosť, pre iného prekážka, ktorej rozhodne čeliť. Či už pôjde o priveľmi malé topánky alebo tie, čo sú väčšie, v oboch prípadoch ide o nesprávnu voľbu. Malé topánky, čo nás tlačia, sa môžu výraznejšie podieľať na deformovaní kĺbov, no podnecujú aj k vzniku otlakov a pri ich nosení sa nevyhnete aj podráždeniu kože. Pri veľkom čísle zase možno hovoriť o zbytočnom napínaní svalov. Pri každom kroku tak musíte zabrániť tomu, aby vám topánka z nohy neskĺzla. Keďže vašou snahou je minimalizovať riziko pádu, všetka sústredenosť sa orientuje len na vašu chôdzu.

Podpora klenby

Nosíte dennodenne baleríny? V tom prípade výrazne ohrozujete klenbu nôh, tej totiž chýba akákoľvek podpora. Takúto obuv by ste mali nosiť len minimálne a staviť radšej na pevné topánky. Také, čo budú mať formované vnútro a poskytnú podporu a držanie ako priečnej, tak aj pozdĺžnej klenby. Túto istotu získate napríklad kúpou zdravotných sandálov, ktoré vám garantujú anatomický tvar stielky a bezpečnosť pri chôdzi.

Optimálna výška podpätku

Naše chodidlá môžu akokoľvek skvele vyzerať v topánkach na vysokom podpätku, nikdy to nebude tá vhodná voľba. Táto obuv naše nohy ničí, výrazne ich namáha a neodporúča sa ju nosiť pravidelne či po celý deň. Ideálne topánky by totiž mali byť s nízkym podpätkom, pričom by malo ísť o 4 centimetre, len vtedy šetríme naše nohy.

Pri kúpe topánok treba hľadať také, čo spĺňajú všetky kvality. Precízne spracovanie, adekvátna výška podpätku, pevná podpora klenby či kvalitný materiál. To všetko by malo byť pri voľbe kľúčové. Zdravotná obuv je toho stelesnením a navyše vyzerá aj neskutočne dizajnovo. Nemajte obavy, pestré farebné odtiene a rôzne druhy vás presvedčia o tom, že táto voľba vám ponúka všetky prednosti, ktoré môžete voľbou správnej obuvi získať.

Zdroj obrázka:
G-Stock Studio / Shutterstock.com