Trápi vás extrémne suchá pleť? Tipy, ktoré pomôžu

Extrémne suchá pleť sa prejavuje nepríjemným pnutím, začervenaním, svrbením či olupovaním. Je náchylná na vznik vrások. Na pohľad vyzerá drsne a má sivastý nádych. Môžu byť na nej malé prasklinky.

Na vzniku suchej pokožky sa podieľajú genetické faktory, prudké zmeny teplôt, suchý vzduch, sprchovanie sa v horúcej vode či používanie nevhodnej kozmetiky. Ďalším faktorom je vek, pretože s pribúdajúcimi rokmi stráca pokožka vlhkosť a stáva sa suchšou.

Ako sa starať o suchú pokožku?

Dodržiavajte univerzálne zásady starostlivosti o suchú pokožku
Ak máte suchú pleť, snažte sa držať všeobecných zásad starostlivosti o pokožku – vyhýbajte sa horúcej vode pri sprchovaní, kúpeľ si doprajte občasne a aj to krátky, nepoužívajte klasické mydlá a sprchové gély, po sprchovaní pokožku nedrhnite, ale iba jemne osušte, majte zvlhčovač vzduchu v domácnosti zapnutý čo najčastejšie, pite veľa tekutín, pleť hydratujte minimálne 2 razy denne atď.

Nájdite si produkt, ktorý pokožke sedí
Neexistuje jedna účinná látka, ktorá by vyhovovala všetkým ľuďom so suchou pokožkou. Skúste na svojej pleti vyskúšať kozmetiku s obsahom jojobového oleja, glycerínu, kyseliny hyalurónovej, kyseliny mliečnej, lanolínu či bambuckého masla. Dbajte o to, aby bol kozmetický produkt určený pre suchú pokožku.

Dajte si pozor na kvalitu oblečenia i pracie prášky
Snažte sa pri výbere oblečenia preferovať prírodné materiály, ako sú bavlna či hodváb. Vďaka nim môže pokožka dýchať. Čo sa týka pracích prostriedkov, uprednostňujte tie, ktoré sú určené pre citlivú pokožku, poprípade ekologické pracie prostriedky s organickými zložkami.

Dajte šancu prírodným prostriedkom namiesto kozmetiky
Extrémne suchá pleť je zároveň veľmi citlivá na vonkajšie vplyvy, vrátane kozmetiky. Nadmerne suchej pokožke spravidla vyhovuje med, kokosový olej, aloe vera či ovsené vločky. Skúste si z nich pripraviť napríklad domácu masku na pleť 1 – 2 razy týždenne.

Skúste pupalkový olej
Pri kožných problémoch sa oplatí vyskúšať účinky pupalkového oleja. Získava sa zo semien pupalky lisovaním za studena. Je zdrojom nenasýtených mastných kyselín a ďalších látok. Býva kombinovaný s vitamínom E, ktorý je takisto nevyhnutný pre zdravú a krásnu pleť. Prvé účinky na pleti uvidíte najskôr po 4 – 8 týždňoch užívania.

Pridajte do jedálnička potraviny bohaté na vitamín B6 a zinok
Za extrémnou suchosťou pokožky môže byť aj deficit vitamínu B6 a zinku. Vitamín B6 sa nachádza v mäse, rybách, mlieku, drozdí, celozrnných potravinách, strukovinách, zelenej listovej zelenine, orechoch, banánoch či papáji. Zinok nájdete v mäse, cíceri, tekvicových semiačkach či vajíčkach.

Mirka
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/hlinen%c3%a1-maska-%c5%beena-6125004/