Starostlivosť o ruky počas zimy

Zasnežená zima je skutočne rozprávkovým obdobím. Pre krásu si občas musíme niečo vytrpieť a všetko prináša aj svoju daň. Tak je to aj v starostlivosti o jemnú a citlivú pokožku rúk. Ani si neuvedomujeme, ale o našom zdraví a správnych hygienických návykoch prezrádzajú veľa. Na čo sa teda treba zamerať pri starostlivosti o ruky počas mrazivých dní?

Najťažšie je popasovať sa s už popraskanou a od mrazu vyštípanou pokožkou rúk a v okolí nechtov. Aj na to existujú účinné recepty, no bez vášho zodpovedného prístupu pôjde všetko oveľa ťažšie.

Ruky si chráňte rukavicami. Aj keď je to pre mnohé z nás banalitou, na túto základnú zimnú výbavu veľmi často zabúdame. Rukavice sú potrebné aj počas krátkych presunov. Pokožka citlivo reaguje na náhle zmeny teplôt a za chladného, veterného počasia dochádza k väčšiemu úbytku zásob vody v štruktúrach pokožky.

SOS pre poškodenú, začervenanú pokožku rúk sa stávajú hydratačné a regeneračné balzamy, zábaly a masáže. Áno, aj tieto kozmetické procedúry sa majú uplatňovať v starostlivosti o ruky.

Čo sa týka zvýšenej regenerácie a obnovy prirodzenej ochrannej vrstvy, tak tú dosiahnete pravidelným krémovaním. Čím väčším mrazom vystavujete svoje ruky, tým častejšiu starostlivosť potrebujú. V zime si na pokožku rúk a dlaní doprajte skôr hustejšie krémy než telové mlieka.

Krémy nanášajte rovnomerne, vo väčšej vrstve a dbajte, aby aj ich zloženie vyhovovalo týmto špecifickým zmenám. Vhodné sú krémy s obsahom glycerínu, tukov a regeneračných olejov ako napríklad mandľového či olivového.
Pri bežnom umývaní rúk uprednostňujte skôr vlažnú než horúcu vodu a na večer si doprajte príjemný regeneračný peeling a zábal. Pri peelingu sa z vrchných častí pokožky odstránia odumreté bunky, pokožka sa prekrví, v dôsledku toho lepšie zahreje a podnieti vyplavovanie škodlivín.

Bežne v lekárni alebo v predajniach s kvalitnou telovou kozmetikou sú dostupné peelingy na citlivú pokožku rúk. Majú buď soľné zloženie, alebo ide o kombinované, aj s účinkom ozdravujúcich olejov a bylín. Pozitívne účinkujú výťažky z nechtíka lekárskeho alebo kamilky. Počas mrazivých dní nezabúdajte na pravidelné zábaly rúk. Veľmi rýchlo si ich pripravíte aj sami doma. Stačí si po bežnej večernej hygiene ruky dôkladne premasírovať telovým olejom, prechádzať pokožkou na každom prste zvlášť a aj v okolí kožtičky nechtov.

Na noc si aplikujte na ruky hrubú vrstvu krému a bez toho, aby ste čakali, kým sa vstrebe, zabaľte ich do špeciálnych kozmetických rukavíc. Účinné látky v kréme nechajte pôsobiť na pokožke po celú noc. Pri pravidelnej starostlivosti o ruky si aj počas zimy zachovajú prirodzenú hebkosť.     

Tatiana
  
Autor fotografie:www.freedigitalphotos.net, stockimages