Skoncujte s vypadávaním vlasov: Jednoduché, no účinné tipy, ako na to

Vypadávanie vlasov je bežnou súčasťou každého z nás. Každý vlas má totiž životnosť 3 - 5 rokov, počas ktorých prechádza 3 fázami - aktívny rast, prechodné obdobie a fáza vypadávania. Problém však nastáva, ak vám denne vypadne viac ako 100 vlasov. Čo v takom prípade robiť?

Nadmerné vypadávanie vlasov je najčastejšie spôsobené genetikou a pribúdajúcim vekom. Okrem týchto faktorov, ktoré sú našou prirodzenou súčasťou, môžu vlasy nadmerne vypadávať pre:

  •     hormonálne zmeny (napr. menopauza)
  •     tehotenstvo (alebo kojenie)
  •     nadmerný a dlhodobý stres
  •     vedľajšie účinky liekov
  •     nedostatok vitamínov
  •     zlá životospráva (málo pohybu, fajčenie)
  •     chemoterapia
  •     niektoré choroby (napr. štítna žľaza)

Pokiaľ trpíte nadmerným vypadávaním vlasov, ktoré vám zhoršuje kvalitu života, určite navštívte svojho všeobecného či kožného lekára, aby vám pomohol určiť správnu diagnózu. Ak vám vlasy vypadávajú nadmerne, no stále to nie je nič hrozné, vyskúšajte nasledovné tipy a odporúčania.

    1. Vyhnite sa tesným účesom

I keď sú vlasy flexibilné a pružné, majú svoj maximálny limit. Pri účesoch ako pevne stiahnutý chvost či denné robenie si kučier si ich môžete natiahnuť a poškodiť natoľko, že už nebudú schopné držať na svojom mieste a vypadnú.

    2. Nepoužívajte tepelnú úpravu každý deň

Používanie tepla pri úprave vlasov zanecháva vlasový folikul dehydratovaný a náchylný na poškodenie. Čiže ak sú u vás fén, žehlička na vlasy či kulma na každodennom poriadku, je vyššia pravdepodobnosť, že časom vám budú vlasy vypadávať častejšie.

    3. Jedzte viacej proteínov

Keďže vlasy sú tvorené proteínmi, je dôležité, aby sme ich v strave prijímali dostatok. Preto sa často stáva, že ľudia, ktorí držia extrémne diéty a prijímajú málo kalórií, trpia vypadávaním vlasov. Zaraďte do svojej stravy viac mäsa, mliečnych výrobkov či vajec. V prípade vegánov si doprajte viac strukovín či tofu.

Skoncujte s vypadávaním vlasov: Jednoduché, no účinné tipy, ako na to

    4. Posilnite vlasy pomocou vitamínov

Vypadávanie vlasov je často signálom nedostatku vitamínov a živín. Najistejšie bude, ak si dáte spraviť krvné testy, z ktorých vám presne zistia, ktoré vitamíny by ste mali začať dopĺňať. Najčastejšie sa s vypadávaním vlasov spája nedostatok železa, zinku, vitamíny A, C a E a tiež vitamíny skupiny B.

Okrem týchto rád dodržujte aj ďalšie dôležité pravidlá - mokré vlasy si nikdy nedrhnite príliš silno uterákom a dobre spravíte, ak nepôjdete spať s mokrou hlavou. Pravideľne navštevujte svoju kaderníčku či barbera, nový strih vlasom prospeje. Pokiaľ budete mať stále problém s nadmerným vypadávaním vlasov, dostupné sú aj rôzne vlasové kúry, špeciálne šampóny či vodičky, ktoré vám s vypadávaním môžu pomôcť.