Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Pripomeňme si základy plesovej etikety

Slušnosť je u nás stále na veľmi nízkej úrovni, a to bez ohľadu na vek či sociálne zázemie. Zahájením plesovej sezóny sa mnoho párov chváli pozvánkou, respektíve vstupenkami na tieto spoločenské udalosti. Keďže ide o najvyšší stupeň formálnej, noblesnej udalosti, treba si zachovať elegantnosť a distingvovanosť po každej stránke. Najviac ohrozený je spôsob obliekania a správania.

Dress code pre mužov a ženy

Pred odchodom na ples musíte urobiť čo najviac preto, aby ste spolu so svojím partnerom/partnerkou  vyzerali reprezentatívne. V obliekaní sa na nás vzťahujú pravidlá dress codu, ktoré si pozorne prečítajte.
Ešte predtým zdôrazňujeme, že nie je správne rozlišovať plesy na viac a menej formálne. Neporovnávajme výnimočnosť týchto udalostí len preto, že jeden sa koná v obci a ďalší v krajskom meste.

Mužov môže na pozvánke prekvapiť upozornenie na black tie. Je to stanovený spôsob obliekania na večerné slávnostné udalosti, ktorý má pozostávať zo smokingového saka, nohavíc (zakrývajúcich brucho), vesty či šerpy okolo pása a bielej košele. Taktiež nezabúdajte na čierny motýlik, čierne lakované topánky (najlepšie na šnurovanie) a čierne ponožky v správnej dĺžke, aby vám počas sedenia neodhaľovali nohy.

Odporúčame dobre sa informovať, či pre konkrétny ples nie sú stanovené povolené odtiene smokingu. Dnes sa už stretávame aj s tmavomodrými či fialovými smokingami. Pre váš „lepší pocit“ radšej stavte na klasiku a vyberte si model v tmavo čiernom odtieni. Tradičné smokingy sú na jeden gombík vpredu a vzadu by nemali mať žiadny rázporok. Pokrýva ich jemný satén, čiže na svetle sa nádherne lesknú.

Časté chyby bývajú aj pri výbere košieľ. Povolené sú klasické biele, teda bez moderných vyvýšených golierov. Rukávy sú dlhé a možno ich ozdobiť manžetovými gombíkmi. Na krk – len čierny motýlik, čo vyplýva aj zo samotného názvu.

Len na pripomenutie pre ženy, pričom dúfame, že tie si svoj výzor a celkový outfit budú veľmi precízne strážiť. Na ples prichádzajú dámy v dlhých spoločenských šatách, ktoré im zahaľujú oblasť kolien, nie sú v priliehavom ani puzdrovom štýle. Ideálna je plesová róba, ktorou budete primerane ladiť s partnerom. Vyhnite sa faux-pas a na ples prichádzajte s malou kabelkou, oblečte si elegantný kabát a na nohy sú ideálnou voľbou lodičky. Ženy nesmú zabudnú ani na pančuchy a keďže ide o vysoko formálnu udalosť, zvážte hlboké výstrihy. Vyhnite sa výrazným pastelovým odtieňom, šaty by mali byť v jednej ucelenej farbe. Akcent ženskosti a výnimočnosti vám zároveň dodá červená, fialová alebo čierna. Nie je to však žiadnym pravidlom.

Ako sa správať?

Na ples prichádzajte včas a riaďte sa pokynmi tých, ktorí majú na starosti uvítanie a usádzanie hostí. Za stolom udržiavajte príjemnú, konverzačnú atmosféru. Vyhnite sa akýmkoľvek náboženským, pracovným či politickým témam.

Alkohol popíjajte, nie pite! Muži nikdy nenechávajú svoju partnerku bez spoločnosti a naraz z plesu aj odchádzajú. Neodporúča sa odísť ani ako prví, ale ani úplne poslední. Vraj po odchode aspoň tretiny pozvaných.  

Tatiana 

 
      
Autor fotografie:www.pixabay.com