Pokožka je zrkadlo: ktoré vitamíny sú potrebné pre krásnu a zdravú pleť?

Snažíte sa starať o svoju pleť najlepšie, ako viete, no výsledok nie je pre vás uspokojivý? Nezabúdajte, že pleť je zrkadlo – ak telu chýba určitá živina, prejaví sa to na jej vzhľade.

Ak vás trápi nejaký kožný problém, skúste sa naň pozrieť zo širšieho uhla pohľadu – zmena kozmetiky zrejme nepostačí a bude potrebné urobiť viac, napríklad obohatiť svoj jedálny lístok o niektoré potraviny, vitamíny, minerály, stopové prvky či antioxidanty.

Vitamíny pre krásnu pleť

Vitamín D
Väčšina populácie trpí deficitom tohto vitamínu nielen v zimných mesiacoch, ale celoročne. Problémom je sedavý spôsob života, ale aj to, že od neskorej jesene do zimy si naše telo nevie tento vitamín vyprodukovať. Počas teplých mesiacov zasa pokožku chránime krémami s vysokým UV faktorom alebo sa slnku vyhýbame, a vitamín D sa zasa tvorí iba obmedzene. Dôsledkom je nielen oslabená imunita, sklon k úzkosti a depresii, ale aj problémy s pokožkou.
Vitamín D je jedným z top vitamínov pre krásnu pleť. Doprajte si od jari do jesene aspoň 30 minút na slnečnom svetle bez opaľovacieho krému. V zime jedzte veľa tučných rýb, ako je losos či tuniak, alebo tento vitamín suplementujte kvalitným doplnkom výživy.

Biotín
Biotín (vitamín B7, vitamín H) je jedným z vitamínov skupiny B. Ak máte na tvári červené šupinaté vyrážky alebo vám veľmi vypadávajú vlasy, môže vášmu telu chýbať práve tento dôležitý vitamín. Kľúčové je, samozrejme, obohatiť jedálniček o potraviny s vysokým obsahom vitamínu B7. Zastúpený je vo vaječných žĺtkoch, strukovinách (hrach, šošovica, fazuľa…), orechoch a semenách (slnečnicové…), mäse (hovädzia pečeň…), sladkých zemiakoch či hubách.

Vitamín A
Potrebujete sa zbaviť nevzhľadného akné alebo spomaliť starnutie pokožky? Zdá sa, že vitamín A môže byť dobrou voľbou. Vitamín A (retinol) sa nachádza, napríklad vo fortifikovaných potravinách, ako džúsy, mliečne výrobky či cereálie. Vo forme betakaroténu (provitamínu A) je prítomný v zelenej listovej zelenine, paradajkách, červenej paprike, mangu či vajíčkach.

Vitamín C
Vitamín C je jedným z najdôležitejších antioxidantov chrániacich bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Tento vitamín chráni pokožku, napríklad pred škodlivými slnečnými lúčmi a tiež stimuluje tvorbu kolagénu, vďaka ktorému je pokožka pevná a pružná.
Céčko je zastúpené najmä v ovocí a zelenine, ako jahody, kivi, červená paprika, červený melón, jablká a tak ďalej.

Vitamín E
Medzi vitamínmi pre zdravú a krásnu pokožku nesmie chýbať vitamín E. Má vynikajúce antioxidačné vlastnosti. Zdá sa, že spolu s vitamínom C bojuje proti zápalom a škodlivým ultrafialovým lúčom, čím pomáha predchádzať rakovine kože. Éčko je bohato zastúpené v slnečnicových semiačkach, mandliach, lieskovcoch, pšeničných klíčkoch, mangu, avokáde, brokolici i kivi.

Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/girl-beauty-portrait-model-2771001/