Podľa čoho si vybrať lyžiarske nohavice?

Lyžovanie patrí medzi najobľúbenejšie športy na svete a jeho popularita rastie každým rokom. Aby ste si však tento nádherný šport mohli vychutnať do sýtosti, je potrebné vlastniť aj správne vybavenie. Medzi to najzákladnejšie patria lyžiarske nohavice. Podľa čoho ich vybrať?

Pokiaľ si chcete lyžovanie skutočne užiť, tak okrem kvalitnej lyžiarskej bundy, ktorá vás udrží v teple, či lyžiarskej prilby, čo vás zase ochráni pred možným pádom, sú dôležité aj kvalitné lyžiarske nohavice. Dnes sa však na trhu môžete stretnúť hneď s niekoľkými variantmi lyžiarskych nohavíc. Nájsť však tie, ktoré vám budú vyhovovať, je častokrát náročné. Preto sme pre vás vypísali niekoľko tipov, čím sa riadiť pri ich výbere.

Nepremokavosť materiálu

Jednou z kľúčových vecí, ktorá vám veľa napovie o tom, či ide o lyžiarske nohavice, čo stoja za kúpu, je nepremokavosť materiálu, z ktorého sú vyrobené. Nepremokavosť daného materiálu sa udáva v takzvanom vodnom stĺpci a jeho jednotkou sú milimetre.

V praxi sa najčastejšie môžete stretnúť s tromi kategóriami vodného stĺpca. 

  •  Vodný stĺpec 2000 - 3000 mm - Oblečenie, ktoré sa v tejto kategórii nachádza, má základnú úroveň nepremokavosti. Takéto oblečenie je vhodné pre rekreačných lyžiarov do mierneho počasia.
  •  Vodný stĺpec 5000 - 8000 mm - Lyžiarske nohavice vyrobené v tejto kategórii sú vhodné takmer pre každého lyžiara, ktorý chodí na upravené svahy za bežných podmienok.
  • Vodný stĺpec od 8000 mm viac - Oblečenie v tejto kategórii je vhodné pre profesionálnych športových lyžiarov, ktorých lákajú aj náročnejšie terény.

Na čo ďalej prihliadať?

Kritérií, na ktoré je potrebné prihliadať pri výbere lyžiarskych nohavíc, je hneď niekoľko.
Medzi tie najdôležitejšie však určite patrí priedušnosť materiálu, tepelná izolácia voči vetru či prítomnosť membrány či záteru. Potešia taktiež reflexné prvky, zateplené vrecká či protisnehová manžeta.

Kde takéto nohavice kúpiť?

Pri kúpe lyžiarskych nohavíc vám určite odporúčame navštíviť špecializované obchody s lyžiarskym vybavením. Práve v týchto obchodoch si totiž zvýšite šancu na to, že sa vám podarí kúpiť kvalitné oblečenie, čo vám vydrží niekoľko rokov.

Jedným z týchto obchodov, špecializujúcich sa na lyžiarske vybavenie, ale napríklad aj na oblečenie do hôr, je internetový obchod Sportrysy.sk.

 
Autor fotografie:Roman Samborskyi / Shutterstock.com