Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Na čo všetko sa dá použiť kastílske mydlo?

Je prírodné, jemné k pokožke, šetrné k prírode a dá sa použiť mnohými spôsobmi.

Kastílske mydlo sa začalo vyrábať a používať v Španielsku v oblasti Kastílie. Odtiaľ pochádza aj jeho názov. Základnou surovinou na jeho výrobu bol tamojší olivový olej.

Aktuálne si môžete kúpiť kastílske mydlá obsahujúce nielen olivový, ale aj kokosový, avokádový či mandľový olej. Keď si prečítate zloženie, kastílske mydlo môže obsahovať okrem vody aj olivový a kokosový olej, glycerín a kyselinu citrónovú. Závisí od výrobcu. Ako využiť kastílske mydlo?

1. Na umývanie pokožky

Kastílske mydlo je čisto prírodné a obsahuje tuky rastlinného pôvodu, to znamená, že je stvorené na umývanie pokožky, vrátane suchej a citlivej.

2. Na upratovanie

Z kastílskeho mydla si môžete vytvoriť univerzálny čistiaci prostriedok. Stačí zmiešať ¼ šálky kastílskeho mydla a liter vody vo fľaške s rozprašovačom. Ak sa rozhodnete pridať aj niekoľko kvapiek čajovníkového oleja, budete mať aj prírodnú dezinfekciu.

3. Na umývanie ovocia a zeleniny

Pokiaľ sa chcete zbaviť zvyškov pesticídov na ovocí a zelenine, namočte ich do misky s vodou, do ktorej ste pridali ¼ čajovej lyžičky kastílskeho mydla. Ovocie či zeleninu nechajte 10 – 15 minút namočenú vo vode, potom ju opláchnite pod tečúcou vodou a môžete začať s konzumáciou.

4. Na výrobu domáceho tekutého mydla

Na prípravu tekutého mydla budete potrebovať nádobku s dávkovačom, kastílske mydlo a vodu. Podľa požadovanej konzistencie zmiešajte kastílske mydlo s vodou a premiešajte. Môžete tak urobiť v pomere 1:1, ak chcete hustejšie tekuté mydlo, tak použite 2 diely kastílskeho mydla a iba 1 diel vody. Rovnakým spôsobom môžete získať aj šampón na vlasy či prostriedok na holenie.

5. Na prípravu prostriedku na umývanie riadu

Do fľaše dajte ½ šálky kastílskeho mydla, 5 kvapiek citrónového esenciálneho oleja, ½ šálky vody a ½ šálky jablčného octu. Zamiešajte a môžete začať s umývaním riadu.

6. Na vytvorenie šampónu pre psa

Kastílske mydlo je stvorené aj na pravidelné umývanie srsti vášho štvornohého priateľa. Stačí navlhčiť srsť vodou a naniesť malé množstvo kastílskeho mydla.

7. Na čistenie tváre

Skombinovaním 3 lyžíc medu, ½ šálky rastlinného glycerínu a 2 lyžíc kastílskeho mydla získate prostriedok na čistenie tváre. Stačí ho naniesť krúživými pohybmi na pokožku, nechať 30 sekúnd pôsobiť a opláchnuť vlažnou vodou.

8. Na umývanie okien

Kastílske mydlo je výborné aj na umývanie okien. Na liter vody použite približne polievkovú lyžicu mydla. Následne okná vyleštite prírodným leštiacim prostriedkom z vody a octu (pomer 1:1).

Mirka 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/%C5%BEinku-kefy-ru%C4%8Dn%C3%A9-umyte-kefkou-mydlo-1253981/