Lyžiarska sezóna začala, je čas skontrolovať výbavu

Zimné mesiace a konečne i prvý sneh na horách doslova vyzývajú k tomu nahodiť lyžiarky, lyže a vyraziť na svah. Ak sa aj vy chystáte tejto výzve podľahnúť, je čas urobiť v zimnej výbave menšiu revíziu, aby vás nič nezaskočilo.

Nielen lyže musia byť top

Často sa kontrola výbavy obmedzí len na lyže, prípadne lyžiarky a až pri balení príde človek na to, že mu niečo chýba, prípadne sa do vlaňajšieho oblečenia jednoducho nevojde. Preto je dobré aj toto skontrolovať včas a ak to bude nutné, doplniť podľa potreby aj šatník. Základom je termoprádlo, ktoré by v batožine rozhodne nemalo chýbať. Práve od termobielizne sa bude odvíjať váš celkový pocit na zjazdovke. Mala by byť z funkčného materiálu, dokonale odvádzajúceho pot a zároveň izolujúceho teplo. Vďaka tomu sa budete cítiť komfortne po celý deň a pod bundu vám postačí už len jedna vrstva kvalitného oblečenia. Tou je ideálne mikina, ktorú si v prípade potreby môžete rozopnúť.

Investícia do kvality sa vyplatí

Ďalšou dôležitou súčasťou zimného vybavenia je bunda. Lyžiarske bundy sa dnes dajú zohnať za veľmi priaznivé ceny, a to aj v prípade drahších modelov. V každom prípade, buďte nároční a hľadajte model, ktorý dokonale splní vaše požiadavky, a tie by rozhodne mali mať aspoň tieto parametre:

    kvalitný materiál,
   technológia spracovania,
   ventilačné otvory,
    vysoká odolnosť voči vode (vodný stĺpec aspoň 5000 – 8000 mm),
    vysoká odolnosť voči vetru,
    priedušnosť (aspoň 5000 g),
    • odvádzanie vlhka,
    • praktické vrecká na skipas, slúchadlá, telefón,
    reflexné prvky.

Toto sú základné parametre kvalitnej lyžiarskej bundy, ktorá sa postará o váš komfort na svahu. Praktické i podlepené švy, a elastické rukávy. Všeobecne sa dá povedať, že do našich podmienok sa za dostatočné považujú bundy s vodným stĺpcom 5000 mm a priedušnosťou 5000 g. Pomôcť tomu samozrejme môžete aj vy, a to tým, že si medzi jednotlivými jazdami alebo priamo počas nich doprajete krátky oddych. Podobným spôsobom môžete vyberať aj lyžiarske nohavice. U tých je dôležitá hlavne odolnosť voči vode, ktorú preveria najmä pády, alebo sedenie na mokrej sedačke, prípadne oddych vo vlhkom kresle na vrchole kopca.

Lyžiarska sezóna začala, je čas skontrolovať výbavu

Praktickosť má prednosť

Ak sa chystáte na dlhšiu lyžiarsku dovolenku, príde vhod šikovná cestovná batožina. V prvom rade záleží, ako veľmi si potrpíte na bohatom šatníku počas pobytu. No už samotná zimná výbava vrátane lyžiarskeho oblečenia zaberie pomerne veľa miesta. Preto si premyslite, čo naviac je a nie je nevyhnutné so sebou ťahať, aby ste mali len to podstatné.

Okrem priestranného kufra by ste mali mať aj menší príručný batoh, ktorý môžete využiť na prenos termosky či drobného občerstvenia počas lyžovania. Zároveň v ňom pohodlne uschováte všetky osobné veci, doklady, telefón či kľúče. Budete tak mať istotu, že všetky cennosti máte stále pod dohľadom.

Buďte si istí. Poistite sa...

Podliehať presvedčeniu, že vám sa nemôže nič stať, nie je zrovna to najlepšie. Môže. Človek nikdy nevie, na koho na zjazdovke natrafí, či nešťastne nespadne, alebo ho niekto nezrazí. Na tieto prípady je, samozrejme, lepšie nemyslieť, ale ešte lepšie je sa na ne pripraviť. Úrazové poistenie s úhradou liečebných nákladov sa už nejednému nadšenému turistovi vyplatilo.

Nielenže nemusíte v prípade nešťastnej náhody riešiť problém s úhradou lekárskeho zákroku, ale vďaka telefonickej asistencii ani prípadnú jazykovú bariéru či transport domov.
Autor fotografie:Zdroj obrázka: Nomad_Soul / Shutterstock.com