Leto sa blíži. Začnite chudnúť do plaviek už teraz

Radi by ste stratili pár kíl do leta? Nie ste spokojní s tým, čo vidíte v zrkadle? Do obdobia dovoleniek je času ešte dosť, no ak túžite po stabilnej a zdravej redukcii telesnej hmotnosti, začnite už teraz. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zmestiť sa do plaviek.

Leto sa blíži. Začnite chudnúť do plaviek už teraz

Jedno jablko denne...

...doktora von z dverí vyženie. Samozrejme, je to celkom prehnané tvrdenie, no ak hľadáte bezpečné riešenie na to, ako schudnúť, je opodstatnené. Nie nadarmo sa hovorí, že dostatočná konzumácia čerstvého ovocia a zeleniny je vynikajúcou prevenciou nadváhy. Prirodzene, nejde o to, že by niektorá z týchto potravín doslova spaľovala tuky a kalórie. Sú však plné vody a vlákniny, takže navodzujú pocit sýtosti skôr, a to vám umožní zjesť rovnaké množstvo jedla s menším počtom kalórií. Navyše podporujú vitálne fungovanie trávenia.
Leto sa blíži. Začnite chudnúť do plaviek už teraz
Snažte sa zostavovať svoj jedálniček tak, aby minimálne polovica príjmu potravy pozostávala z čerstvej zeleniny a ovocia. Rátajte s tým, že ak to bude pre vás veľká zmena v porovnaní s tým, ako ste sa stravovali predtým, prvé dni vás môže potrápiť nadúvanie kvôli zvýšenému množstvu vlákniny.

Sebakontrola je zradný pomocník

Síce a mnohí spoliehajú na sebaovládanie v kontexte správnej životosprávy alebo pri diétach, táto schopnosť je pomerne labilná. Silno ju ovplyvňuje kvalita spánku, prítomnosť stresu alebo psychické rozpoloženie. Je teda celkom riskantné naplno jej dôverovať, ak chcete do leta zhodiť pár nadbytočných kíl. Radšej si vytvorte bezpečné prostredie bez prítomnosti pokušení. Zmrzlinu si v noci môžete dať iba vtedy, ak ju máte doma. To však neznamená, že dokonalým riešením bude absolútne prázdna kuchyňa. Ak vaša chladnička je plná nízkokalorických pochutín, čerstvého ovocia a zeleniny, silný hlad nemôže byť vašou výhovorkou na kúpu rýchleho občerstvenia.
Leto sa blíži. Začnite chudnúť do plaviek už teraz
Ide v skratke o to, že mali by ste nahradiť nezdravé a kalorické veci takými potravinami, ktoré vás nebudú brzdiť pri zdravom chudnutí. Stimuly prostredia, ako napríklad pohľad na jedlo alebo vôňa sladkého, v obrovskej miere ovplyvňujú to, čo všetko sa dostane do vášho žalúdka.

Vyspite sa do štíhla

Nepodceňujte rolu nočného odpočinku vo svojom živote. Kvalitný spánok v dostatočnom množstve je predpokladom dobrého zdravia, a medzi rôznymi fyziologickými procesmi ovplyvňuje aj udržiavanie hmotnosti. Ak chýba, naruší sa hormonálna rovnováha. Pri nevyspanosti sa zvýši hormón hladu, takže je neskutočne namáhavé odolať kalorickým chodom v takomto stave. Okrem toho, telo spaľuje menej, veď unavený človek nemá dostatok energie na pohyb.

Čo máte v pohári?

Sladené nápoje, sirupy alebo džúsy nie sú také sýte ako „pevné potraviny“. To znamená, že po ich konzumácii nebudete jesť menej, veď veľkosť porcie vášho obeda neovplyvní to, či si k nemu dáte kolu alebo čistú vodu. Lenže aj keď sa pocit plného žalúdka nedostaví, kalórie prijmete vo veľkom množstve. Vedome si teda vyberajte čistú vodu alebo čaje bez cukru.
Leto sa blíži. Začnite chudnúť do plaviek už teraz
Jedným z najväčších nepriateľov diéty je alkohol. Okrem toho, že obsahuje veľa prázdnych kalórií, navodzuje pocit hladu. No a v nie úplne triezvom stave ťažšie odoláte tým potravinám, ktoré v tomto období určite nechcete konzumovať.

Ak účinky svojej diéty chcete skutočne zmaximalizovať, dajte si záležať aj na tom, kedy di dáte tekutiny. Snažte sa počas jedla nepiť veľa. Urobte tak pol hodiny pred jedlom, kým počas jedenia len popíjajte, dávajte si vodu po dúškoch.

Cvičte

Zdravé chudnutie bez fyzického pohybu by bolo neskutočne zdĺhavé. Nájdite si čas aspoň trikrát týždenne na športové aktivity. Síce kardio cvičenia sú naozaj efektívne pri spaľovaní kalórií, do svojho tréningového plánu si zaraďte aj posilňovanie. Tieto cviky vám pomôžu získať vyformovanejšiu postavu, no podporia aj chudnutie. Je to tak kvôli tomu, že čím väčšiu svalovú hmotu máte, tým rýchlejší je váš metabolizmus aj v pokojovom stave, čiže keď sa práve nehýbete.

Mali by ste ale vedieť, že svaly sú ťažšie ako tuk. Nezľaknite sa preto, ak sa kvôli cvičeniu zvýši vaša telesná hmotnosť. To, či sa nachádza v zdravej rovine, vám pomôže zistiť BMI kalkulačka.

Leto sa blíži. Začnite chudnúť do plaviek už teraz

Rada profesionála nad zlato

V online dobe je skutočne jednoduché dostať sa k obrovskému množstvu informácií v podstate o hocičom. Téma chudnutia nie je výnimkou. Dobre mienené rady na internete ale nemusia u vás vôbec účinkovať. Fungovanie ľudského organizmu je komplexný a zároveň i komplikovaný proces, a dôležité je vedieť aj to, že individuálne rozdiely medzi nami sú skutočne významné. Aj tieto osobitosti patria medzi tie zásady, podľa ktorých sa riadia výživoví poradcovia.

Rada od takéhoto odborníka vám môže len pomôcť. Nezáleží na tom, či pôjde o dlhodobú spoluprácu alebo jednorazovú konzultáciu, je to vynikajúca cesta k urýchleniu straty váhy a zdravému výsledku. Ak neviete, ako a kde si nájdete dobrého výživového poradcu, prečítajte si, aké sú hlavné charakteristiky skutočného profesionála na internetovom portáli BezHladovania.sk.
Leto sa blíži. Začnite chudnúť do plaviek už teraz
Zdroj fotiek: Freepik.com
 
Autor fotografie:Freepik.com