Ceramidy: poklad nielen pre suchú pokožku

O tom, že produkcia kolagénu s pribúdajúcim vekom klesá, zrejme viete. Platí to aj pre ceramidy, ktoré tvoria takmer 50 percent pokožky. Ak máte suchú pleť, krém s obsahom ceramidov môže byť pre vás vykúpením.

Ste majiteľkou suchej pleti? Potom vás zrejme často trápi jej začervenanie, nepríjemné pnutie či náchylnosť k vzniku vrások. Zaujímavosťou je, že deficit ceramidov môže byť zodpovedný aj za kožné ťažkosti, ako napríklad ekzém, psoriázu či dokonca akné. Podľa vedeckých výskumov ľudia s ekzémom a psoriázou majú v koži menšie množstvo ceramidov.

Čo s tým? Jedným z riešení vašich problémov môžu byť ceramidy. Fytoceramidy sú prirodzene zastúpené vo viacerých potravinách a v kombinácii s kozmetikou s obsahom ceramidov sú ideálnym riešením. Samozrejme, možné je užívať aj výživové doplnky.

Kozmetika so zastúpením týchto molekúl tuku, nachádzajúcich sa vo vonkajšej vrstve kože, teda epidermis, je vhodná aj pre ostatné typy pokožky. Prospeje mastnej, zmiešanej či citlivej pleti.

Základné informácie o ceramidoch

Ceramidy sú prirodzene zastúpené v ľudskej pokožke a tvoria v nej približne polovicu. Patria medzi hlavné zložky kože. Predstavte si ich ako  kľúčovú súčasť „malty“, ktorá drží  bunky kože v epiderme pokope. S pribúdajúcim vekom však množstvo ceramidov klesá, čo sa, samozrejme, prejavuje aj na zdraví, kvalite a vzhľade pleti.
Ceramidy tvoria mastné kyseliny s dlhým reťazcom. Vďaka nim je na pokožke bariéra uzamykajúca vlhkosť, čiže predstavujú prevenciu proti suchosti a podráždeniu pokožky. Spájajú sa aj s ochranou pred škodlivými vonkajšími vplyvmi.

Ako doplniť ceramidy do tela?

Ak chcete mať krásnu a zdravú pleť, je dôležité to, čo si dávate na tanier. Je nevyhnutné jesť zdravú, pestrú a vyváženú stravu. Prírodné ceramidy, nazývané aj fytoceramidy, sú zastúpené v potravinách, ako napríklad sójové bôby, vajíčka, mlieko, naturálna ryža, sladké zemiaky, pšeničné klíčky či špenát.

Samozrejme, môžete siahnuť aj po výživových doplnkoch, avšak ideálnym riešením zostáva aj v tomto prípade zdravá, pestrá a vyvážená strava zahŕňajúca potraviny s vysokým obsahom prírodných ceramidov.

Kozmetika s obsahom ceramidov: ktorú si vybrať?

Aj v tomto prípade je dôležité vziať do úvahy typ pokožky. Ceramidy nájdete v prípravkoch na čistenie pleti, krémoch i sérach. Vyberte si to, čo aktuálne vyhovuje potrebám vašej pokožky.

Strate ceramidov môžete zabrániť aj takto!

Ceramidy sú pre vašu pokožku pokladom. Urobte maximum preto, aby sa ich množstvo v koži nezmenšovalo. Sprchujte sa krátko vlažnou vodou a používajte šetrné sprchové gély či mydlá. Pokožku po sprchovaní jemne osušte a ihneď ošetrite hydratačným krémom. V zime sa vyhýbajte suchému vzduchu použitím zvlhčovača vzduchu.
Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/hlinen%c3%a1-maska-%c5%beena-6125004/