Bezpečné kontinuálne opaľovanie. Ako správne začať už po prvých jarných lúčoch?

Bezpečné kontinuálne opaľovanie. Ako správne začať už po prvých jarných lúčoch?

S príchodom jari súvisí aj náš častejší pobyt vonku. Bez ohľadu na to, či svoj voľný čas trávite len rekreačne alebo pri prácach okolo domu, nevyhnutná je ochrana pokožky pred slnečným žiarením. Áno, už hneď zjari!

Riziká jarného opaľovania či prehriatia organizmu na slnku si neuvedomujeme v takej miere, ako tomu býva počas letnej sezóny. Faktom je, že pred slnkom by sme sa mali chrániť celoročne – od jari až do zimy.

Pôsobenie slnka je stále intenzívne, no v chladnejších mesiacoch sa mení sklon, uhol dopadu lúčov. Slnko takmer „nevidieť“ a my vôbec nemyslíme na zdravú prevenciu. Tu treba okamžite zahájiť, aby sa slnko pre vás stalo dobrým lekárom, nie škodcom!

Nenápadné jarné slnko?!

Jarné slnko je rovnako škodlivé, intenzívne a ostré ako v lete. Počas niektorých teplejších dní dokáže priam prekonať pôsobenie, na aké sme zvyknutí práve v lete. Keďže slnečné lúče sú najbohatším zdrojom vitamínu D, pobyt vonku by sme mali navýšiť na 1,5 až 2 hodiny denne. Samozrejme, za predpokladu, že si osvojíte základné odporúčania ohľadom zdravého slnenia.

V jari sa nespoliehajte, že pred slnkom vás ochráni oblečenie z niekoľkých vrstiev. Vôbec! Aj to prepúšťa slnečné lúče a pri nevhodnom materiáli pokožku viac dráždi a prehrieva.

Ako teda začať?

Ešte koncom zimy spestrite svoju stravu o betakarotén, ktorý vytvára zdravú ochrannú bariéru na pokožke a dokonca je účinným aj v boji proti rakovine kože. Odhalené, nahé miesta na tele si pretierajte opaľovacím krémom podľa typu vašej pokožky. Nezabúdajte na to, hoc sa vyberáte len na krátku, polhodinovú vychádzku.

Po 2 hodinách by ste mali krémom pretrieť pokožku znova. Odporúčame rozhliadnuť sa aj po sortimente doplnkovej, dekoratívnej kozmetiky s UV ochranou (balzamy na pery, krém na citlivú očnú oblasť). Pokožku hlavy si chráňte vhodnou čiapkou, baretkou alebo šiltom. Zvlášť, ak sa chystáte vonku medzi 11. až 15. hodinou, zvýšte príjem tekutín a pred slnkom si chráňte oči slnečnými okuliarmi s UV filtrom. Okuliare si vyberajte tak, aby dosahovali tesne pod obočie a pri pohybe vám „nepadali z nosa“.

Slnečnú ochranu zvýšte, pri každom dlhšom pobyte vonku. Nehovoriac o tom, ak sa vyberáte zrekreovať k vode čo posedieť si na terase. Pri výbere kozmetiky dbajte na to, aby nevytvárala mastnú, príliš ťažkú textúru po pokožke.

Vašu pokožku nemusia ochrániť ani prípravky s dvojitým ochranným účinkom, pokiaľ neobsahujú dostatočné množstvo antioxidantov a nepodporujú rovnováhu vody v pokožke. Inak vám hrozí poškodenie kožných buniek, čo sa prejavuje tvorbou fľakov a spálených miest po tele. Takto si svoje jarné opaľovanie určite nikto z nás nepredstavuje.      
     

Tatiana