Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Avokádový olej je poklad pre zdravie i pokožku

Extra panenský avokádový olej lisovaný za studena je stvorený na ochutenie šalátov, prípravu marinád i ďalších dobrôt. Vďaka kyseline olejovej je odolný voči oxidácii a vysokým teplotám – jeho bod dymivosti je až 250 stupňov Celzia. Disponuje viacerými zdravotnými výhodami a je pokladom aj pre pokožku.

Milovníci zdravého životného štýlu nedajú dopustiť na avokádo kvôli jeho chuti, schopnosti zasýtiť a, samozrejme, kvôli nutričným benefitom – je zásobárňou prospešných tukov, vitamínu E a množstva ďalších látok. Získava sa z mäsitej dužiny avokáda. Zoženiete ho aj v našich internetových obchodoch, avšak vždy si treba prečítať etiketu, či ide olej určený na konzumáciu, alebo iba na ošetrenie pokožky.

Benefity avokádového oleja
Je pokladom pre srdce
Kardiovaskulárne choroby brázdia prvé priečky v rebríčkoch úmrtnosti najmä vo vyspelých krajinách. Dôvodov je viacero – sedavý spôsob života, konzumácia vysoko priemyselne spracovaných potravín, fajčenie, stres… Už len výmenou bežne používaného rafinovaného oleja za avokádový extra panenský olej a jeho pravidelným používaním môžeme znížiť hladinu cholesterolu v krvi i krvný tlak.

Napomáha detoxikácii organizmu
Ľudské telo disponuje prirodzenou schopnosťou očisťovať sa. Detoxikačné procesy v ňom prebiehajú neustále. Napriek tomu mu môžeme v tomto smere pomôcť a to aj zaradením avokádového oleja do jedálnička. Ten je bohatý na chlorofyl, zelené rastlinné farbivo, ktoré má prirodzené detoxikačné schopnosti a navyše podporuje krvotvorbu.

Zvyšuje absorpciu niektorých ďalších živín
Avokádový olej je bohatý na mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre vstrebávanie dôležitých vitamínov i živín rozpustných v tukoch. Štúdie preukázali, že pridaním avokádového oleja do jedla môžeme zlepšiť využitie karotenoidov, ako napríklad betakaroténu či luteínu.

Má antioxidačné účinky
Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že extrakt z avokádového oleja pozitívne ovplyvňuje metabolizmus glutatiónu. Glutatión je podľa mnohých najdôležitejším antioxidantom v ľudskom tele.

Je pokladom pre suchú pokožku
Avokádový olej je skvelým prostriedkom na zvlhčenie veľmi suchej pokožky. Navyše je zdrojom výživných látok, ako je vitamín E, betakarotén, vitamín D či kyselina olejová. Aj preto sa často využíva v kozmetickom priemysle.
Suchá pokožka je náchylnejšia na vznik vrások – avokádový olej podporuje produkciu kolagénu, ktorá s pribúdajúcim vekom klesá, a môže byť aj skvelým prostriedkom na spomalenie starnutia pokožky. Pokojne sa dá využívať aj pri odstraňovaní mejkapu.

Mirka 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/alternat%C3%ADvne-aromaterapia-avok%C3%A1do-906138/