Ako stopnúť padanie vlasov?

Ako stopnúť padanie vlasov?

Nadmerné vypadávanie vlasov netrápi iba starších ľudí. Často sa s ním pasujú aj tí mladší. Niekedy stačí urobiť drobné zmeny a problém je preč.

Strata 50 až 150 vlasov denne je úplne bežná a nepredstavuje žiadny problém. Horšie je, keď vám vlasy vypadávajú vo veľkom a táto strata je viditeľná. Čo s tým? Skúste najprv pátrať po príčine, ktorá môže súvisieť s hormonálnymi zmenami, užívaním niektorých liekov, zdravotnými problémami, stresom či dedičnosťou.

Ak ste, napríklad tehotná a dojčíte, zvýšená strata vlasov nie je ničím výnimočným. Po ukončení tohto obdobia vám začnú znovu rásť. Naopak, ak sa cítite dlhodobo vystresovane, začali ste “flákať” jedálny lístok a nemôžete spať, nečudujte sa, že vám vo zvýšenej miere padajú vlasy.

Nie vždy sa však človeku podarí odhaliť príčinu vypadávania vlasov. Vtedy je vhodné urobiť úpravy v životnom štýle, ktoré pomôžu vypadávanie vlasov stopnúť. Čo je dôležité?


Zdroj: pixabay.com

Vyhýbajte sa chemikáliám v potravinách

Umelé farbivá, konzervanty, stabilizátory či arómy predstavujú pre ľudské telo záťaž a môžu negatívne vplývať aj na rast a kvalitu vlasov. Ultra spracované potraviny navyše obsahujú veľa transtukov a cukru, ktoré vo veľkom množstve ovplyvňujú aj zdravie a kvalitu vašich vlasov a pokožky. Zvýšená konzumácia alkoholu a fajčenie majú takisto negatívny vplyv na vlasy.

Ak ste doteraz nenašli odvahu a chuť na to, ako upraviť jedálny lístok, teda sústrediť sa na konzumáciu základných potravín, zrejme je najvyšší čas. Prospeje to nielen zdraviu a kráse vašich vlasov, ale posilníte si tým celkové zdravie i imunitný systém.

Jedzte potraviny bohaté na zinok

Jedným z príznakov deficitu zinku je vypadávanie vlasov. Doprajte si dennodenne potraviny bohaté na zinok. Patria sem, napríklad tekvicové semiačka, mäso, konopné semená, šošovica, cícer, kakao, kešu, huby či špenát.
Ak vám nesedí konzumácia tekvicových semien, siahnite po tekvicovom oleji lisovanom za studena.


Zdroj: pixabay.com

Nepodceňujte prísun omega-3 tukov

Omega-3 tuky zastúpené v rybom oleji, ľanových semiačkach alebo vlašských orechoch majú významné protizápalové vlastnosti, podporujú rast a hustotu vlasov.

Keďže v jedálničku Slovákov sú stále nedostatočne zastúpené, minimálne za zváženie stojí ich suplementácia.

Kolagén

Kolagén je prirodzenou súčasťou ľudského tela. Už po 25-roku života však dochádza k prirodzenému poklesu tvorby tohto dôležitého proteínu. Dôsledkom môžu byť nielen oslabené vlasy, ale aj ich zvýšené vypadávanie.

Tvorbu kolagénu podporíte konzumáciou potravín podporujúcich jeho vznik, teda obsahujúcich aminokyseliny prolín, glycín, glutamín a arginín. Avšak vhodné sú aj doplnky výživy. Voľte hydrolyzovaný kolagén, ktorý sa rýchlo a ľahko vstrebáva a má vysokú biologickú využiteľnosť.

Esenciálne oleje

Malé množstvo esenciálneho oleja, ktorý pridáte pravidelne do šampónu alebo balzamu na vlasy, môže stimulovať ich rast. Vhodnou voľbou je levanduľa alebo rozmarín.
-m-