8 maličkostí pre krásnu pleť

Niektoré z nás dostanú krásnu pleť do vienka od prírody. Iné sa ju snažia získať zdravou stravou a pravidelnou starostlivosťou a aj tak nie sú s výsledkami spokojné. Ak je to aj váš prípad, skúste sa inšpirovať našimi mini tipmi – niekedy stačí zmeniť maličkosti a výsledky sú skutočne pozoruhodné. Čo stojí za vyskúšanie?


Nezabúdajte na používanie očného krému


Čistíte si pleť poctivo každý večer i ráno? Používate kvalitný denný a nočný krém? Robíte dobre, avšak nezabúdajte ani na kvalitný očný krém, pretože pokožka okolo očí je najjemnejšia a náchylná k tvorbe vrások. Tým pádom si zaslúži extra starostlivosť. Výborné sú napríklad očné krémy s obsahom antioxidantov či peptidov.


Spite na hodvábnom vankúši


Aj na takej maličkosti záleží, ako je výber obliečky na vankúš. Pokiaľ si zvolíte hodváb, eliminujete tým tvorbu vrások na tvári. Nezabúdajte ani na to, že obliečky treba meniť minimálne raz týždenne, pretože na nich zostávajú zvyšky odumretých kožných buniek či nečistôt, ktoré každú noc prichádzajú do kontaktu s vašou pokožkou.


Eliminujte príjem rafinovaného cukru v jedálničku


Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by jednoduché cukry v našom jedálničku nemali tvoriť viac ako 5 – 10 percent celkového príjmu kalórií. Avšak problém je v tom, že biely cukor je ukrytý aj v potravinách, kde by sme to nečakali. Čiže aj keď sa mu možno snažíme vyhýbať, odporúčané množstvo prekročíme. To neprospieva nášmu zdraviu a ani pleti, pretože nadmerný príjem cukru narúša tvorbu kolagénu a urýchľuje tvorbu vrások.


Pleti sa dôsledne venujte ráno i večer


Pokiaľ chcete krásnu pleť, je potrebné ošetriť ju starostlivo ráno i večer. Ráno vám však stačí pokožku opláchnuť vodou, poprípade použiť šetrné čistiace mlieko. Večer je dôležité dôsledné čistenie. Pozor, nezabudnite na používanie denného i nočného krému, aby pokožka dostala svoju dávku hydratácie a výživy ráno i večer.  Vyhnite sa aj opačnému extrému, teda natieraniu pokožky rôznymi prípravkami niekoľkokrát denne.


Pozor na UVA i UVB lúče


Pokiaľ túžite po zdravej a krásnej pokožke, je potrebné poskytnúť jej celoročnú ochranu pred UVA i UVB lúčmi. To znamená, že je potrebné mať k dispozícii mejkap či krém s dostatočným ochranným faktorom. Čo sa týka mejkapu, preferujte minerálne mejkapy, ktoré neobsahujú toľko „chémie“.


S vráskami začnite bojovať v správnom čase


Ak si myslíte, že čas na krém proti vráskam je až v štyridsiatke, mýlite sa. Sú odborníci, ktorí odporúčajú používať už po dvadsiatke. Zadovážte si preto kozmetiku určenú nielen pre váš vek, ale aj typ pleti. Takisto sa vyhnite produktom, ktoré obsahujú zbytočné pridané látky v podobe konzervačných látok, farbív a ďalších.


Nepreháňajte to s pílingom


Úlohou pílingu je zbaviť pokožku odumretých kožných buniek a vyčistiť ju. Väčšina dermatológov sa zhoduje na tom, že píling stačí pokožke dopriať raz do týždňa. Aj to je vhodné siahnuť po šetrných pílingoch určených pre váš typ pleti a, naopak, vyhnúť sa drhnutiu pokožky špongiou či drsnou hubkou.


Nadopujte pleť živinami


Vzhľad pleti je často zrkadlom nášho jedálneho lístka. Preto túto oblasť nepodceňujte. Stavte na zdravú a vyváženú stravu, ktorá je bohatá na ovocie, zeleninu, celé zrná, strukoviny, orechy, semená, kvalitné mliečne výrobky a ďalšie. Nezabúdajte ani na to, že jedálny lístok má byť pestrý. Samozrejme, barličkou v tomto smere vám môžu byť aj doplnky stravy – vyhnite sa však syntetickým, stavte na tie prírodné. 
Autor fotografie:Photo by Ayo Ogunseinde on Unsplash