7 chýb, ktoré robíme v kúpeľni či na toalete

7 chýb, ktoré robíme v kúpeľni či na toalete

Mnohí z nás sa pri vykonávaní hygieny dopúšťajú drobných chýb, ktoré však v konečnom dôsledku môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie, zdravie našich blízkych či na životné prostredie. Na ktoré chyby si dať pozor v kúpeľni či na toalete?

Hádzanie vlhčených obrúskov do toalety

Máte na toalete k dispozícii vlhčené obrúsky, pretože je to v niektorých situáciách veľmi praktické? No, je to v poriadku, pokiaľ ich po použití hodíte do odpadkového koša. Naopak, ak putujú do toalety, môžu upchať kanalizáciu a zároveň znečisťujú životné prostredie. Ak potrebujete mať k dispozícii vlhčené obrúsky kvôli hygiene, stavte na vlhčený toaletný papier, ktorý sa vo vode rozpustí. Samozrejme, do toalety nepatria ani vložky, tampóny, kondómy a ani ďalšie veci.

Dlhodobé sedenie na toalete

Milujete chvíle, keď sa zamknete na toalete s mobilom či knižkou v ruke a strávite tam niekedy aj desiatky minút? Pokiaľ to robíte pravidelne, koledujete si o vznik hemoroidov, pretože táto poloha vyvíja veľký tlak na konečník, čo prispieva k vzniku zlatej žily.

Používanie špongie pri čistení tváre

Pokiaľ používate na čistenie tváre napríklad špongiu, myslite na dôslednú hygienu, pretože vlhké prostredie je rajom pre baktérie. Ak si neviete odličovanie či čistenie pleti bez špongie predstaviť, vždy ju po použití dôsledne umyte, vykrúcajte a nechajte uschnúť, inak si koledujete o kožné problémy. Alternatívou bežných špongií môže byť tzv. konjaková špongia alebo vlastné prsty.

Skladovanie zubnej kefky na umývadle či v blízkosti toalety

Máte zubnú kefku v poháriku priamo na umývadle? Chyba, pretože sa na ňu môžu dostať napríklad baktérie z vody pri umývaní špinavých rúk. Takisto sa neodporúča mať kefku uloženú do vzdialenosti štyroch metrov od toalety – ak splachujete a veko je otvorené, voda spolu s baktériami a nečistotami sa dostane nielen na veko, ale aj na iné predmety v blízkosti, vrátane zubnej kefky.

Umývanie rúk horúcou vodou

Umývanie rúk studenou alebo vlažnou vodou je rovnako efektívne ako umývanie horúcou vodou. Avšak horúca voda zbytočne vysušuje pokožku rúk. Nuž a keď sme pri umývaní rúk, neopomínajte skutočnosť, že dokonalo umyté sú až po uplynutí dvadsiatich sekúnd.

Nedostatočné udržiavanie zubnej kefky

Po umytí zubov je priam nevyhnutné kefku dôkladne opláchnuť v horúcej vode a nechať ju voľne vyschnúť. Samozrejmosťou by mala byť jej výmena po uplynutí troch mesiacov.

Nedokonalé opláchnutie mydla či sprchového gélu z pokožky

V prípade, že pri sprchovaní či kúpaní používate kozmetiku v podobe sprchového gélu, peny do kúpeľa či mydla, nezabudnite ich potom dôkladne opláchnuť. Ak tak neurobíte, riskujete podráždenie pokožky i upchávanie pórov.

Mirka