5 párov topánok, ktoré by nemali chýbať v pánskom šatníku

Hľadáte topánky, ktoré perfektne padnú k obleku aj k rifliam? Doplňte svoj šatník o univerzálne a nadčasové kúsky. Poradíme vám, ako ich nosiť.

Kvalitná pánska obuv je základom šatníka každého muža. Ak dávate prednosť štýlu smart casual a vo vašej skrini majú prevahu košele, chinos nohavice alebo elegantné rifle, v botníku by vám určite nemali chýbať kožené topánky v niekoľkých prevedeniach.

5 párov topánok, ktoré by nemali chýbať v pánskom šatníku

Poltopánky s brogue (dierkovaním)
Ikonické brožovky by v zimnom botníku nemali chýbať žiadnemu elegánovi. Sú charakteristické zdobenými dierovanými vzormi, obvykle na hnedej koži. V minulosti sa nosili najmä ako voľnočasová obuv, dnes sa ale nosia v kombinácii s oblekom aj elegantnými rifľami.

Klasické poltopánky
Formálne poltopánky sú typické nízkym opätkom a uzavretým šnurovaním. Prvý krát sa objavil v Škótsku a ich názov „oxfordky“ vznikol na Oxfordskej univerzite. Sú obľúbené medzi mužmi, ktorí si potrpia na vkus, a formálne schôdzky v obleku sú pre nich na dennom poriadku. Čo sa farby týka, hnedé oxfordky sú omnoho univerzálnejšie než tie čierne, ktoré sa hodia výhradne k čiernemu obleku.

Pohodlné chukka
Pánske topánky chukka sú pohodlným a univerzálnym kúskom pre každodenné nosenie. Existujú dva druhy – buď si môžete kúpiť chukka topánky semišové, alebo kožené. Tie semišové sú skôr neformálnejšie rázu, a preto ich noste v kombinácii s rifľami alebo chinos nohavicami. Chukka topánky z elegantnej hladkej kože naopak skvelo padnú k formálnemu štýlu, teda napríklad k obleku.

5 párov topánok, ktoré by nemali chýbať v pánskom šatníku

Originálne mokasíny
Vynikajú jednoduchosťou a maximálnym pohodlím. Mokasíny sa vyrábajú v rozmanitom dizajne aj prevedení. Ak si potrpíte na osobitý štýl, kúpte si mokasíny v originálnom prevedení. Výborne padnú k rifliam, oblekom športového štýlu aj ku krátkym nohaviciam.

Členkové topánky
Neoddeliteľnou súčasťou šatníku každého muža je pár členkových topánok. Unosíte ich totiž ako k ležérnemu outfitu, tak aj k tomu elegantnému. Uvoľneného štýlu docielite zastrčením nohavíc do topánok. Ak si potrpíte na eleganciu, vytiahnite si nohavice nad vršky topánok.

Základom je správna starostlivosť
Mať čisté topánky je pre každého gentlemana povinnosť Základom je dôkladná impregnácia – dvojnásobne to platí pri semišových topánkach. Investujte preto do kvalitného impregnačného spreju, ktorý vaše topánky spoľahlivo ochráni pred vodou, ktorá kožu ničí. Pravidelným používaním napinákov vyhľadíte drobné záhyby a vrásky, ktoré vznikli nosením a môžete tak predĺžiť životnosť aj pri kožených topánkach. Ideálne je, aby mali o pol čísla väčšiu veľkosť, než majú vaše topánky.

 
Autor fotografie:Lipik Stock Media}/ Shutterstock.com