Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

5 dôvodov, prečo sa oplatí siahnuť po quartzových hodinkách

V súčasnej dobe existuje nespočetné množstvo smart technológií, ktoré vám povedia, aký je čas. Nič však nenahradí kvalitné hodinky s bohatou technologickou históriou, ktoré sú v popkultúre spájané s exkluzivitou. Prečo siahnuť práve po quartzových hodinkách?

Princíp quartzových hodiniek

Kým mechanické hodinky čerpajú silu z navinutej pružiny, quartzové fungujú na princípe batérie. Tá posiela elektrinu do nízkofrekvenčného kremenného kryštálu, ktorý reguluje elektrický oscilátor. Kremenný oscilátor následne vysiela signál malému motorčeku (vibruje rýchlo s presnou frekvenciou), ktorý vyvoláva pohyb ručičiek.

Ide o najpoužívanejšiu časomernú technológiu od 70. rokov. Sú tieto hodinky naozaj tak dobré a oplatí sa do nich investovať? My hovoríme ÁNO.

    1. Excelentná presnosť

Veľkou výhodou kremenného kryštálu je jeho presnosť. Kým pri mechanických hodinkách môže byť denná odchýlka ± 5 až 10 sekúnd, u quartzových hodiniek je to ± 15 sekúnd za mesiac, čo predstavuje badateľný rozdiel. Ich presnosť je teda približne 99,998 %.

Pýtate sa, či existuje niečo presnejšie ako “quartzky”? Nuž, existujú ešte atómové hodiny, tie však v klasickej náramkovej veľkosti na zápästie kúpite len ťažko. Pre zaujímavosť, ich odchýlka sa odhaduje na 1 sekundu za 3 milióny rokov.

    2. Vysoká odolnosť

Quartzové hodinky sú v porovnaní s mechanickými považované za odolnejšie. Dokážu vydržať aj náraz alebo otras bez toho, aby sa narušila ich presnosť. Okrem toho sa skladajú z menšieho množstva vnútorných komponentov, ktoré by sa pri náraze mohli poškodiť alebo zlomiť. Ich odolnosť však závisí aj od iných vlastností, napr. materiál, z ktorého je puzdro vyrobené, vodeodolnosť a iné.

    3. Veľkosť hodiniek

Vzhľadom na menšiu veľkosť quartzového strojčeka môžu byť tieto hodinky oveľa tenšie ako napríklad automatické či mohutné mechanické. O tejto vlastnosti sa veľa nehovorí, avšak pre ľudí, ktorí majú chudé zápästie, to môže byť pozitívny impulz na kúpu. Okrem toho majú tendenciu lepšie sadnúť na zápästie, a tak bez problémov cez ne pretiahnete aj rukáv.

Náš tip: Čo tak štýlové hodinky značky Seiko? Model Seiko Quartz SWR031P1 dokonale sadne aj na to najdrobnejšie zápästie a dĺžku náramku vám upravia zadarmo.

    4. Sú výrazne lacnejšie

Dôvodom je hlavne menej nákladný výrobný proces a tiež menej potrebných komponentov v porovnaní s mechanickými. Okrem elektronickej riadiacej jednotky (obvod a strojček) v nich toho veľa nenájdete. Samozrejme, všetko závisí od konkrétnej značky a prídavných funkcií, napr. podsvietenie, ale vo všeobecnosti sú považované za cenovo dostupnejšie. A keď k tomu pribudne ešte nejaká výhodná zľava, dostanete “veľa muziky, za málo peňazí”.

    5. Starostlivosť a údržba

Ako každé hodinky, aj quartzky potrebujú správnu starostlivosť a údržbu. Čo sa týka pravidelného servisu, jeho odporúčaný interval je omnoho dlhší ako pri mechanických hodinkách. Batériu by ste mali meniť každých pár rokov. Ide však o finančne nenáročnú záležitosť.

Náš tip: Ak hľadáte osvedčené modely, ktoré vydržia roky, pozrite sa na módne hodinky Police, ktoré spájajú kvalitné materiály (napr. koža) s odolnou nehrdzavejúcou oceľou.

Záverečné zhrnutie

V súčasnej dobe majú hodinky s quartzovým strojčekom cca 90% podiel na trhu. Prečo sú tak obľúbené ste už asi pochopili. Ich používanie je veľmi jednoduché - využívajú napájanie z batérie, takže nie je potrebné navíjanie pružiny. Vďaka svojej excelentnej presnosti sú naozaj spoľahlivé a okrem toho majú len zlomok pohyblivých častí, ktoré by sa mohli zlomiť. Vyžadujú si nenáročnú údržbu a sú cenovo dostupné pre každého. 
Autor fotografie: Connor Evans / Shutterstock.com