3 prírodní pomocníci, ktorí pomôžu s popraskanými cievkami na tvári

3 prírodní pomocníci, ktorí pomôžu s popraskanými cievkami na tvári

Popraskané cievky sú tenké, majú sieťovitý tvar a červenú farbu. Vzhľadom pripomínajú pavučinu. Často sa vyskytujú na tvárach detí i dospelých. Diagnostikovať si ich vieme sami podľa ich typického vzhľadu. Zo zdravotného hľadiska nepredstavujú žiadne riziko, avšak v niektorých prípadoch môžu zamávať naším sebavedomím.

Za vznik červených žiliek na tvári, nazývaných aj „pavúčie žilky“, môže byť zodpovedných viacero faktorov od dedičnosti, tehotenstva, hormonálnych zmien, nadmerného vystavovania sa slnku, cez konzumáciu alkoholu, až po výrazné zmeny počasia a dráždivé látky napríklad v kozmetike.

Skôr, ako budete svoj problém riešiť s odborníkom, ktorý vám stanoví liečbu, môžete vyskúšať aj niektoré prírodné tipy. Čo pomáha?

  • Jablčný ocot

Jablčný ocot je lacným a dostupným riešením popraskaných žiliek na tvári. Odporúča sa používať ho namiesto bežného tonika pri čistení pleti – jablčný ocot vždy zriedime s destilovanou vodou, do nej namočíme vatový tampón a pokožku ošetríme.

Okrem popraskaných cievok môže jablčný ocot pomôcť aj pri akné, vyrážkach, stareckých a pigmentových škvrnách.
Je to vďaka látkam, ktoré obsahuje, ako napríklad betakarotén, draslík, železo, kyselina mliečna a jablčná a mnohé ďalšie.

  • Levanduľový esenciálny olej

Levanduľový esenciálny olej patrí medzi tie prírodné prostriedky, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácej lekárničke.

Je výborným prostriedkom na elimináciu popraskaných cievok na tvári, ale poradí si aj s ďalšími kožnými ťažkosťami, ako sú akné, ekzém či psoriáza. Zároveň je bojovníkom proti vráskam. Nehovoriac o tom, že pomáha hojiť rany.
Ako ho používať? Jednu či dve kvapky zmiešajte s krémom, ktorý používate a naneste na pokožku. Pokojne ho môžete zmiešať aj s nejakým nosným olejom, ako je napríklad mandľový, a tak nanášať na pokožku tváre či tela.

Okrem levanduľového oleja môžeme použiť aj rebríček, citrónovú trávu, pelargóniu alebo čajovník.

  • Olej z arniky lekárskej

Arnikový olej je pokladom, čo sa týka starostlivosti o pokožku. Tým, že zvyšuje cirkuláciu v periférnych cievach, je výborný na ošetrenie červených žiliek na tvári.

Určite oceníte aj jeho schopnosť znižovať opuchy a hojiť rany. Oplatí sa ho nanášať aj na modriny, výrony či pomliaždeniny.

Jeho vlastnosti sú na nezaplatenie aj pre športovcov, nakoľko prekrvuje a prehrieva svalové tkanivo – dobre pôsobí pred i po fyzickej námahe.

Čo ešte pomáha?

Aj v tomto prípade je dôležitý zdravý životný štýl. V rámci stravovania hrá dôležitú úlohu vitamín C, ktorý sa nachádza v ovocí a zelenine.

Dôležité je tiež vyhýbať sa horúcej vode a prudkým výkyvom teploty. Z rastlinných prípravkov je ešte veľmi dobrou pomocníčka aloa.

Mirka