Predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm

Takmer polovica žien trpí na predmenštruačný syndróm - PMS, prejavy a ťažkosti s ním spojené však môžu byť rôzne. Môžu mať tak fyzický ako aj psychický charakter napr. precitlivelosť, ubitosť, náladovosť, depresie, chuť na rôzne jedlá, únava, agresivita, bolesti hlavy, brucha, pŕs, nespavosť, priberanie na váhe, zadržiavanie vody v organizme atď.


Ešte v polovici minulého storočia lekári tieto ťažkosti nebrali vážne. Dnes sú príznaky PMS jasne stanovené a vieme, že súvisia s hladinou estrogénu a progesterónu. Príčinou hromadenia vody je práve nedostatočná tvorba progesterónu. Tým, že prevláda estrogén viažuci vodu, nastáva hromadenie tekutín v tele.
Žiadna žena nemusí trpieť na PMS, môže si pomôcť aj sama zmenou životných návykov. Aj prirodzeným spôsobom môže regulovať svoju hormonálnu rovnováhu.


Čo pomáha:
* športová činnosť - nemusí to byť nič namáhavé napr. chôdza, rekreačný beh, plávanie, turistika, úplne ideálny      je brušný tanec... Skrátka všetko, čo vyplavuje endorfíny
* relaxácia - napr. cvičenie nádychu a výdychu
* akupresúra, uvoľnenie - stláčame body na najvyššom mieste obočia
* hormóny ovplyvníme stláčaním palcov na nohe v strede nechta
* body proti ťažkostiam brucha sú na vnútornom členku na šírku 3 prstov


Veľmi silný vplyv na PMS má strava. Práve nesprávnou výživou býva PMS najčastejšie navodený.
obmedziť príjem cukru, bielej múky, soli, alkoholu ale aj kávy a čierneho čaju
zvýšiť príjem vitamínov skupiny B (celozrnné produkty, strukoviny, zelená zelenina...)
zvýšiť príjem vitamínu C a magnézia ( orechy, ovocie, zelenina...)
zvýšiť príjem omega-3 a omega-6 mastných kyselín ( ryby, oleje - olivový, slnečnicový...)


Musíme si však uvedomiť, že ťažkosti určite nezmiznú za jeden deň. Aj tu platí, že trpezlivosť úspech prináša. Za niekoľko týždňov sa zmenenými návykmi môžeme dopracovať k priaznivým zmenám.