Mýty vs. pravda o kvasinkovej infekcii

Mýty vs. pravda o kvasinkovej infekcii

Pravda či mýtus? Mnohé ženy majú o kvasinkovej infekcii mylné informácie. Či už ide o akútne, alebo chronické problémy, ich vznik nesúvisí s nedostatočnou hygienou. V žiadnom prípade sa za ne netreba hanbiť. Vaginálna mykóza je jedným z najčastejších problémov u žien, a to najmä teraz v lete.

Príznaky, ktoré len tak ľahko neprehliadnete

Toto ochorenie spôsobuje premnoženie kvasiniek, ktoré sú súčasťou pošvovej mikroflóry. Ak sa naruší prirodzené pH pošvy, kvasinky sa začnú vo veľkom množiť a vznikne mykóza. Najzakladanejším príznakom je biely výtok, ktorý spôsobuje nepríjemné svrbenie a pálenie. Výtok je väčšinou hustý a môžu sa v ňom objavovať aj hrudky. Ďalšími príznakmi sú bolesti pri močení alebo pri pohlavnom styku. Týmito príznakmi vám telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku a je potrebné tento problém riešiť. Vaginálnu mykózu môže spôsobiť stres, psychická záťaž, klimatické zmeny, hormonálne zmeny počas tehotenstva, užívanie antikoncepcie, obdobie menopauzy či liečba antibiotikami.
Najmä v lete treba mať na pamäti, že je to obdobie, kedy vaginálne mykózy vznikajú najčastejšie.

Prečo vzniká vaginálna infekcia najmä v lete?

Dôvodov je hneď niekoľko. Počas letných dní by mali byť na pozore hlavne tie ženy, ktoré opakovane trpia kvasinkovou infekciou. Najčastejšie táto infekcia vzniká vo verejných bazénoch s termálnou vodou, pretože sa do vody v bazéne pridávajú dezinfekčné prípravky, ktoré narúšajú prirodzenú rovnováhu v intímnych partiách. Na premnožení kvasiniek sa taktiež podieľa nosenie mokrých alebo vlhkých plaviek. Problém s mykózou môžete mať aj v prípade, ak dávate prednosť tanga nohavičkám alebo nepriedušnej syntetickej bielizni. Taktiež ak radi nosíte obtiahnuté nohavice. Najmä pred dovolenkou je veľmi dôležité myslieť na prevenciu. Múdra huba (Pythium oligandrum) si veľmi dobre poradí s týmto problémom. Pôsobí ako upír na nepriateľské bunky. Zmierňuje až odstraňuje prejavy spojené s kandidózou vagíny, ktorá spôsobuje svrbenie, pálenie, výtok a pomáha obnoviť fyziologickú mikroflóru.

Aké mýty sa hovoria o kvasinkovej infekcii? Čo je alebo nie je pravda?

Určite ste počuli rôzne polopravdy týkajúce sa tejto témy. Medzi najčastejšie patria tieto mýty.

    1. Mýtus – Biely jogurt má blahodarné účinky: Biely jogurt v určitej miere pomáha, ale nie v takej miere, ako je potrebné. Určite sa nezbavíte nepríjemnej mykózy tak, že si vaše intímne partie natriete bielym jogurtom. Použitím tejto potraviny si naozaj príznaky iba zmiernite, na chvíľku sa vám uľaví, avšak svoj problém určite nevyriešite.

    2. Mýtus – Každé svrbenie je vaginálna mykóza: Veľa žien si myslí, že každé svrbenie a pálenie v pošve je spôsobené infekciou. Nie je to úplne pravda, pretože v skutočnosti sa za tým môžu skrývať iné problémy. Môže ísť o hormonálne zmeny v tele alebo o reakciu na nový prací prostriedok.

    3. Mýtus – Zvýšený výtok z pošvy je spôsobený mykózou: Pravidelný výtok je súčasťou prečisťovania pošvy. Netreba sa hneď obávať. Pri výtokoch je veľmi dôležité všímať si konzistenciu alebo sfarbenie.

    4. Mýtus – Pitie octovej vody vás vylieči: Domáce vynálezy nemusia byť na škodu, ale určite vám nepostačia na vyriešenie problému. Jablkový ocot zriedený s vodou je vraj účinným na tlmenie svrbenia a pálenia, ale samotného zápalu vás nezbaví, takže nepríjemné pocity sa opäť zopakujú.

Ako predísť kvasinkovej infekcii

Vyhýbajte sa používaniu intímnych dezodorantov a príliš parfumovaným produktom, dodržiavajte zdravý životný štýl, vyhýbajte sa stresu. Obliekajte si bavlnenú spodnú bielizeň. Po plávaní vo verejných bazénoch použite sprchu a taktiež nezabudnite, že jedlá s vysokým obsahom cukru podporujú tvorbu kvasinkovej infekcie.