4 kreatívne aktivity pre ženy na spríjemnenie času počas pandémie

Odhoďte starosti a poďte tvoriť. Pandémia nás všetkých poriadne trápi a skúša našu trpezlivosť. Je náročná najmä pre žienky, z ktorých sa stali razom aj učiteľky, musia sa starať o domácnosť plnú ľudí a popri práci si len ťažko hľadajú voľné chvíle pre seba.

Ak ste sa v tomto opise našli, uvarte si čaj a prečítajte si, čo by sa s tým dalo urobiť. Zanedbávať svoj voľný čas sa z dlhodobého hľadiska neoplatí, pretože medzi následky dlhodobého stresu patria aj závažné ochorenia srdca či cukrovka. Tak si to povedzme otvorene: a) nájdete si konečne čas na svoju kreativitu a tým aj na svoju dušu a myseľ alebo, b) pôjdete radšej druhýkrát povysávať psie chlpy zo sedačky? Správna odpoveď je jednoznačne a!

Ozdobte si steny originálnym obrazom

Nemusíte vôbec vedieť maľovať. Antistresové omaľovánky dnes nájdete aj voľne dostupné na internete. Trik je v tom, že ich vytlačíte na umelecký papier, napríklad akvarelový, ktorý je hrubší a na povrchu má krásnu štruktúru. Z detskej zábavky sa hneď stane aktivita pre dospelých. V tejto chvíli vám chýba už iba akvarelová sada pekných farieb a dva sklenené poháre s vodou. V jednom si budete štetec namáčať a v druhom oplachovať. Základom je naberanie malého množstva pigmentu, vzájomné miešanie farieb a vrstvenie. Ale pokojne maľujte po malých plôškach aj veľmi sýtymi farbami.

Celkový obraz bude vyzerať ešte lepšie, keď si vopred namiešate niekoľko príbuzných tónov a budete pracovať iba s nimi. Napríklad rôzne odtiene modrej a fialovej, ktoré budete navzájom kombinovať. Ak túžite po ešte konkrétnejšom návode, vyskúšajte maľovanie podľa čísel. V tomto prípade budete akrylovými farbami a štetcom maľovať na drobné ohraničené plochy s číslom farby, ktorú máte použiť. Je to práca pre detailistov, ale výsledok stojí za tú námahu.

Naučte sa hrať na hudobný nástroj

Najmä ak bývate v dome, mohli by ste vyskúšať precvičiť mozog a telo pri tejto príjemnej aktivite. Je preukázané, že hranie na hudobný nástroj pomáha uchovávať mozog aktívny podobne ako pri lúštení krížoviek alebo sudoku, teda funguje ako prevencia neskorších ochorení. Okrem toho však prospieva aj pri vyjadrovaní a spracovávaní našich emócií. Možno si užijete hru na bicích nástrojoch, napríklad na bongu. Je príjemné na dotyk a môžete na ňom skúšať aj vlastné rytmy. Možno v kúte vašej skrine odpočíva manželova gitara. Čo tak dať si spoločné domáce rande a naučiť sa zopár akordov?

Naučte sa skicovať

Na túto činnosť potrebujete iba papier a umelecké ceruzky. Učitelia výtvarnej výchovy sa zhodujú v tom, že kreslenie sa zlepšuje najmä kreslením. Znie to ako samozrejmosť, ale málokto sa podľa toho skutočne správa. Základom je mať skicár poruke a kresliť čokoľvek, na čo vám padne zrak. Najskôr kostrbato, ale po mesiaci určite uvidíte zlepšenie. Nevzdajte sa, pozrite si návody na YouTube a možno sa vám zapáči aj nejaký online kurz. Kreslenie je zábava a na Vianoce možno budete rodine rozdávať ich portréty z vašej dielničky.

Záhradkárčenie aj v byte

Možno ste si v detstve odtrpeli vytrhávanie buriny na priamom slnku a teraz nechcete o záhradke ani počuť. Ale pestovanie vlastnej zeleniny a byliniek je skutočne skvelý relax, s produktívnym výsledkom, pri ktorom sa navyše dotýkate zeme. A takéto uzemnenie je blahodarné pre našu myseľ. V byte si ho môžete užiť tiež a dokonca aj bez balkónu.

Skúste siahnuť po paradajkách, paprikách, cesnaku, reďkovkách, chilli a ak patríte medzi odvážnych, zasaďte do vedier aj niekoľko zemiakov. Ak máte k dispozícii iba parapet, vysejte bylinky, ktoré vám rozvoňajú byt. Črepníky pomaľujte podľa svojho vkusu a vyrobte si aj hravé, sezónne alebo elegantné zápichy s menom rastlinky.