DENNÍK RELAX - Med prinesie úľavu pri bolesti hrdla i popáleninách

Med prinesie úľavu pri bolesti hrdla i popáleninách

Med je už odnepamäti nazývaný tekutým zlatom. Oprávnene, pretože má množstvo pozitívnych účinkov na zdravie i krásu – už Kleopatra bola známa tým, že sa kúpala v mede a mlieku, aby si udržala svoju krásu.

Med, od poctivých slovenských včelárov a nepasterizovaný, má silné antibakteriálne, antiseptické a antifungálne vlastnosti. Samozrejme, je aj prírodným antioxidantom a zdrojom cenných živín – okrem prírodných cukrov (fruktóza, glukóza, sacharóza) obsahuje aj vitamíny skupiny B, železo, horčík, draslík a fosfor. V menšom množstve sú zastúpené aminokyseliny, nechýbajú organické kyseliny a mnoho ďalších látok.

Ak ste doteraz med považovali iba za prostriedok na posilnenie imunity, ktorým si možno dosladiť čaj alebo ho natrieť na chlieb, tu je niekoľko tipov, ako sa dá med využiť inak. Na čo možno použiť toto „tekuté zlato“ a nie každý to vie?

Pomôže pri hojení drobných rán a popálenín

Máte malú reznú ranu či popáleninu? Zabudnite na antiseptický krém z lekárne a na postihnuté miesto naneste v tenkej vrstve med. Med totiž pomáha hojiť rany, znižuje bolesť a je čisto prírodný. Podľa jednej zo štúdií med podporuje hojenie rán, pretože stimuluje rast nového tkaniva a znižuje riziko vzniku infekcie. Med je takisto výborný na ošetrenie suchej pokožky – je skvelou ingredienciou do doma pripravovaných masiek na pleť či vlasy.

Upokojuje boľavé hrdlo a zmierňuje kašeľ

Tento účinok medu je veľmi známy, avšak určite stojí za spomenutie – stačí lyžica medu a bolesť hrdla sa zmierni. Med ako prírodný liek proti kašľu odporúča dokonca Svetová zdravotnícka organizácia i Americká pediatrická akadémia. Podľa jednej zo štúdií už 2,5 ml medu pred spánkom malo väčší účinok na zmiernenie kašľu ako niektoré bežné lieky proti kašľu. Na upokojenie podráždeného hrdla je výborný napríklad lipový čaj s čajovou lyžičkou medu dvakrát denne.

Pomáha lepšie spať

Med je výborný na porazenie nespavosti – pomáha rýchlejšie zaspať a tiež zlepšuje kvalitu spánku aj tým, že stimuluje produkciu melatonínu, teda spánkového hormónu. Pred spaním stačí rozpustiť čajovú lyžičku medu v pohári mlieka či bylinkového čaju.


-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/med-sweet-chutn%C3%A9-jedlo-vynikaj%C3%BAce-823614/