DENNÍK RELAX - Máte úpal? Takto postupujte!

Máte úpal? Takto postupujte!

Dostať úpal nie je nič neobvyklé pri horúčavách, ktoré sa u nás v lete vyskytujú. Stačí veľa pobytu na slniečku a úpal je na svete. Pokojne sa vám to môže prihodiť aj vtedy, ak pijete málo tekutín, alebo trávite dlhý pobyt v miestnosti bez klimatizácie. Nie je to nič príjemné, a preto treba konať rýchlo, aby sa telo dostalo do normálneho stavu.
 

  • Príznaky

Ak dostanete úpal, vaše telo vám to dá jednoznačne pocítiť. Príznaky sú jednoznačné a v žiadnom prípade ich nepodceňujte. Môže vám byť nevoľno, dostavuje sa pocit na zvracanie, pociťujete malátnosť, únavu, bolesti hlavy či závrate. Vyskytuje sa ospalosť, pocity smädu, rozhorúčený organizmus a aj bledá pokožka. Pri takýchto príznakoch by ste nemali zbytočne vyčkávať a začať rovno konať.
 

  • Veľa tekutín

V prvom rade je potrebné doplniť tekutiny dehydrovanému organizmu. Ak sa vyskytne aj teplota, lieky na jej zníženie sa nepodávajú, ale sú podané zábaly či studená sprcha. Nebojte sa zabaliť do studeného uteráka. Doplňte okrem vody v tele aj chýbajúce minerály a to vo forme vody so soľou, minerálky, alebo môžete piť aj čerstvé šťavy. Úpal vám odobral dosť veľa tekutín a živín, takže doplnenie nezanedbajte. Aby ste sa rýchlejšie zregenerovali, siahnite aj po magnéziu.
 

  • Dostatok odpočinku

Pri úpale je telo dosť vyčerpané, a tak sa snažte veľa oddychovať. Spánok je na mieste v akomkoľvek množstve. Dostatok odpočinku dokáže vaše telo rýchlo zregenerovať a dodať mu stratenú energiu. Dbajte na to, aby ste pri pobyte na slnku nosili pokrývku hlavy a chráňte si aj zátylok. Veľa ľudí túto časť zanedbáva. Pred tým, ako pôjdete do postele, nastriekajte si telo panthenolom, uľaví sa vám.
 

  • Toto  určite vynechajte

Ak trpíte úpalom, vynechať by ste mali v prvom rade alkoholické aj kofeínové nápoje, či nápoje s obsahom guarany.  Ďalej tiež tie, ktoré odvodňujú organizmus, ako napríklad urologický alebo žihľavový čaj, ktoré pôsobia močopudne. Vodu v tele potrebujeme udržať, nie sa jej zbaviť. Pri vysokých horúčavách sa vyhnite športovej záťaži. A to platí aj v prípade, ak ešte úpalom netrpíte. Športujte radšej v skorých ranných či večerných hodinách, pretože inak by ste si mohli privodiť prehriatie organizmu.
 

Autor: Janka Radimáková
 

Autor fotografie:www.pixabay.com