6 tipov, ako sa zbaviť migrény

6 tipov, ako sa zbaviť migrény

Migréna trápi oveľa viac žien ako mužov. Prejavuje sa hlavne bolesťou hlavy a neobvyklé nie sú ani pocity žalúdočnej nevoľnosti, zvracania či dvojité videnie.
Najlepšie je migréne predchádzať, no nie vždy to je možné. Za jej vznikom sa skrýva stres, vyčerpanosť, konzumácia niektorých jedál (čokoláda, alkohol, syr, cibuľa) či užívanie liekov. Čo robiť, ak sa už migréna dostavila?

1. Spánok a oddych
Migréna je často dôsledkom nerešpektovania potrieb svojho tela. Ak cítite dlhšie únavu, ste v strese, žiada sa vám spánok a vy to prehliadate, môže to vyústiť do vzniku migrény. Organizmus si jednoducho oddych vypýta. V žiadnom prípade sa neprekonávajte a nastoľte si odpočinkový režim. Zdržiavajte sa v tmavej, chladnejšej a dobre vetranej miestnosti.

2. Obklady a masáže
Migréna je sprevádzaná nepríjemnou bolesťou hlavy hlavne v okolí očí. Úľavu prinášajú studené alebo teplé obklady. Vhodná je i jemná masáž v okolí spánkov.

3. Zvýšte príjem vitamínov skupiny B a zdravých tukov
Najlepšou voľbou je konzumácia potravín bohatých na vitamíny skupiny B (celé zrná, pšeničné klíčky, vajíčka ,droždie). Ak váš žalúdok potravu prijať odmieta, jednoducho mu naservírujte vitamíny zo skupiny B vo forme výživového doplnku. Vhodné je tiež zvýšiť príjem zdravých tukov, hlavne omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Tie sú bohato zastúpené v rybom oleji.

4. Tekutiny
Veľmi dôležité je počas migrény do tela dopĺňať tekutiny. Stavte na jednoduchosť, teda pramenitú vodu a bylinkové čaje. Odporúčajú sa aj iontové nápoje určené pre športovcov, ktoré do tela doplnia elektrolyty. Pozor však dajte na to, aby neobsahovali zbytočný cukor. Za vyskúšanie stojí aj kokosová voda.

5. Éterický olej z levandule či mäty priepornej
Nápomocné pri migréne vám môžu byť aj čisté silice z liečivých rastlín. Úľavu môže priniesť levanduľový či mätový esenciálny olej. Stačí, ak ho krúživými pohybmi nanesiete na oblasť čela a spánkov.

6. Pomoc z babičkinej lekárne
Pri stavoch migrény prinášajú úľavu aj niektoré liečivé rastlinky. Vyskúšajte angeliku lekársku, bazalku pravú či majoránku. Z lístkov bazalky si pripravte čaj. Dajte pozor na dobu lúhovania, ktorá by nemala byť dlhšia ako 10 minút. Úľavu prinesie aj čaj pripravený z kamiliek, ktorý treba piť niekoľkokrát denne.

-m-