DENNÍK RELAX - Myslite na vašu domácnosť

Myslite na vašu domácnosť

A stalo sa to znovu! Vaši susedia vám vytopili kúpeľňu už po tretí raz behom dvoch rokov. Alebo vám blesk udrel do domu a zhoreli vám všetky zásuvky, čo spôsobilo elektrický skrat v spotrebičoch? Kto vám zaplatí opravu tentokrát? Svokra ani pôžička to už nebudú. Myslite na kvalitné poistenie.

Viete o poistení domácnosti všetko? Ste si istí, že vaša poistka pokryje všetky potrebné náklady pri nehode vo vašej domácnosti? Pozor, nejedná sa o poistenie nehnuteľnosti. Často si ľudia nevedia dať rady, ak im niekto neznámy napácha škody na byte. Alebo skôr na zariadení bytu. Myslíte si aj vy, že ak vám vytopia kúpeľňu a pri tom pokazia vašu práčku, môžete si uplatniť záruku alebo pripoistenie na práčku z predajne? Kdeže. Na cudzie zavinenie sa takéto pripoistenie alebo záruka nevzťahuje.

Ani pri krádeži vám predajňa s elektrospotrebičmi nekúpi nový len preto, že starý bol v záruke. Myslite na takéto situácie dopredu a poistite si svoju domácnosť. Že neviete čo presne domácnosť v poisťovníctve znamená? Jednoducho vysvetlené domácnosť je všetko, čo spadne, ak by ste svoj byt otočili hore nohami. Nábytok, elektrospotrebiče, osvetlenie, riady, porcelán, sklo a podobne. Domácnosť tvoria všetky hnuteľné veci, ktoré sa v byte, dome alebo chate nachádzajú.

Krytie poistenia

Pomocníkom vo výbere správnej poistky môže byť internet, ktorý pre vás porovná väčšinu poistiek dostupných na trhu. Porovnať si môžete sumu a, čo je pri poistení najdôležitejšie, hlavne krytie. Nezabúdajte, že najviac dôležitá je výška a miera krytia poistnej udalosti. To, koľko budete za poistku platiť, je samozrejme tiež dôležité, no rozdiely vo výške krytia predstavujú minimálne sumy. Oplatí sa preto navýšiť si krytie poistky a investovať vyššiu sumu raz za rok.

Proti čomu sa poistiť?

Len vy sami si viete zhodnotiť, ako drahocenný je váš majetok v domácnosti. U niektorých sa nachádza v domácnosti len televízor a základné elektrospotrebiče, u iných zas nájdete domáce kino, Playstation či drahú mikrovlnnú rúru. Presne podľa toho, ako hodnotíte svoju domácnosť, si budete vyberať aj jej krytie.

Veľkou výhodou je, že do domácnosti sa počítajú aj členovia domácnosti. V rámci poistky tak môžete poistiť zodpovednosť za škodu spôsobenú vašimi deťmi či partnerom lebo partnerkou s rovnakým trvalým bydliskom ako vaša domácnosť. Poistenie domácnosti dokonca pokryje aj náhradu škody v prípade úrazu vášho psa alebo mačky. Náklad na návštevu veterinára tak máte preplatené od poisťovne.

Najzákladnejšie poistné udalosti

Počuli ste už o možnosti poistiť sa voči krádeži či požiaru? Alebo poistenie voči vandalom? Aj tieto poistné krytia patria medzi najzákladnejšie. Okrem nich môžete mať vo svojom poistnom balíku poistený aj výbuch, priamy úder blesku, krupobitie alebo vietor od 60 km/h. Medzi novšie poistné krytia patrí pád lietajúcich telies, náraz známeho vozidla alebo strata či krádež dokladov. Medzi známe a často vyhľadávané poistné krytia sa radí lom skla, dym, voda z vodovodných zariadení, pád stromov alebo krádež vlámaním.

Na Slovensku sú najmenej využívané poistné udalosti ako lavína, zemetrasenie a výbuch sopky. Naopak, medzi vyhľadávané aj pre meniaci sa charakter podnebia na našom území sú krytia povodní, krupobitia či záplav.
Pred podpisom každej poistnej zmluvy si podrobne prečítajte, aké poistné krytia zahŕňa, prípadne sa informujte a dožadujte sa informácií, aké pravidlá platia, ak si chcete poistku uplatniť.

Pozor, poisťovňa vás môže odmietnuť

Vyhľadali ste si na internete výborný poistný balík a už máte prichystané všetky údaje k uzatvoreniu zmluvy? Počítajte s tým, že poisťovňa vám môže ohodnotiť vašu domácnosť ako nepoistiteľnú a to v prípade, ak bývate v záplavovej či povodňovej časti. Taktiež aj vtedy, ak je vaša nehnuteľnosť v zlom stave alebo je málo udržiavaná. Poisťovňa má právo takéto poistenie odmietnuť. Niektoré poisťovne robia však výnimky a dokážu poistiť vašu nehnuteľnosť voči záplavám, aj keď bývate v takejto záplavovej časti. Vtedy však vyžadujú vyššiu spoluúčasť a výška poistenia je oveľa drahšia.

Rôzne poistné balíky

Spomedzi porovnávaných poistiek domácností vychádza jednou z najvýhodnejších napríklad poistenie domácnosti od ERGO. Poisťovňa ponúka štyri základné a jeden mimoriadny balíček poistení. Je len na vás, ktorý si vyberiete. Najvýhodnejší balík Basic+Plus+Extra zahŕňa až 35 poistných udalostí. A to sa vám zaiste oplatí. Mimoriadnym balíkom poisťovňa myslí poistenie stavby, keď je vaša domácnosť ešte len vo výstavbe, no zahŕňa už hnuteľný majetok. Informujte sa preto na ich web stránke alebo telefonicky a už nebudete nikdy ľutovať žiadnu škodu vo vašom byte či dome.