Sučka počas dojčenia

Sučka počas dojčenia

 

V normálnom prípade sučka porodí približne po 63 dňoch brezosti. O normálnom prípade hovoríme preto, že nie každé krytie sa uskutoční v optimálnej chvíli možnosti počatia a podľa času skutočnej ovulácie, potom môže byť čas brezosti subjektívne medzi 58 až 70 dní, bez toho aby išlo o patologický alebo nenormálny priebeh gravidity.
 
Stým súvisí aj problém diagnostiky brezosti v troch týždňoch po krytí: 21. deň po krytí sú totiž niektoré sučky brezé iba dva týždne (fyziologicky v takom prípade vrhnú šteňatá až na 70. deň), zatiaľ čo iné sučky sú brezé vlastne odo dňa krytia a už 58. deň privedú na svet celkom zdravé a plne vyvinuté šteňatá.
 
V normálnom prípade môže približne 20 hodín pred pôrodom klesnúť teplota sučky asi o jeden stupeň a krátko pred nástupom pôrodných bolestí sa vracia na normálnu hodnotu, alebo stúpne dokonca ešte o stupeň vyššie nad normálny rozsah teplôt (39 až 40 stupňov). Nastupujúce pôrodné bolesti a otváracia fáza oznamuje nepokoj, hrabanie, škrabanie, hryzenie a trhanie. Prípravná fáza pôrodu môže trvať až 24 hodín. V tomto štádiu sa nesmie nič unáhliť, sučke treba dopriať pokoj a veľmi dôležité je, aby sa mohla pohybovať v známom prostredí. Rozhodne ju nebudeme krátko pred vrhom stresovať zmenou koterca ani žiadnou inou zmenou. Ak odíde plodová voda, malo by počas nasledujúcich 60 minút dôjsť aj k vypudeniu prvého plodu, pretože inak by mohlo dôjsť k uhynú šteňaťa nedostatkom kyslíka. Na vine býva chybná poloha šteňaťa a podobné prekážky pri pôrode.
 
Akákoľvek indukcia pôrodných bolestí alebo ich umelé zosilňovanie by sa malo uskutočniť iba po gynekologickom vyšetrení suky, pretože nadmerné sťahy maternice spôsobené umelými prípravkami môžu spôsobiť v prípade prekážok v pôrodných cestách (príliš veľké šteňatá, ktoré uviazli v panvi, najmä pri málopočetných vrhoch, priečna poloha šteňaťa v pôrodných cestách alebo poloha šteňaťa so zaklonenou hlavičkou) smrť nasledujúcich šteniat následkom nedostatku kyslíka. V najhoršom prípade môže dôjsť aj k prasknutiu maternice s následným vykrvácaním. Neexistuje žiadny pevne stanovený čas, počas ktorého by mal prebehnúť celý pôrod, niekedy dochádza k prestávkam medzi jednotlivými šteňatami v dĺžke až 6 hodín, inokedy sa šteňatá môžu narodiť niekoľko sekúnd po sebe.
 
Podať všeobecne platný návod, ako pomôcť suke s pôrodom, asi neexistuje. Dôležité je, aby chovateľ kontroloval mliečnu žľazu suky. Absolútny nedostatok mlieka po pôrode alebo zápal mliečnej žľazy s následkom bakteriálne znečisteného mlieka vedie často k smrti šteniat počas prvých dvoch až troch dní po narodení (existuje možnosť odsať sučke trocha mlieka ešte pred pôrodom, dať ho mikrobiologický vyšetriť z hľadiska patogénnych zárodkov a spracovať program liečby vhodnými antibiotikami pre vhodnú terapiu zistených problémov). Práve počas prvých dní po narodení je materské mlieko pre šteňatá veľmi dôležité, pretože spočiatku obsahuje takzvané imunoglobulíny, obranné látky proti všetkým možným infekciám v chovateľskej stanici a tiež proti 6 infekčným ochoreniam, proti ktorým suku očkujeme. Tieto molekuly obranných látok prenikajú v prvých dňoch po narodení stenou čriev šteňaťa to krvného riečiska a chránia šteňa pred chorobami.
 
Úmrtnosť šteniat vyvoláva veľa faktorov a infekcií s množstvom rôznych pôvodcov ochorení, ktorých celková diagnostika a rozlíšenie nie sú celkom preskúmané a známe. V súčasnosti sa používa niekoľko sér,, ktoré sa ukázali ako užitočné a osvedčili sa, a v prípade problémov sa odporúča, ako sme už spomenuli, naočkovať sučky približne v šiestich týždňoch brezosti a šteňatám podať dané séra injekčne krátko po narodení (počas 24 hodín) a eventuálne druhý raz vo veku 8 až 10 dní veku.
 
Sučku po pôrode je dôležité sledovať počas obdobia puerperia (čas, kedy sa sučka po pôrode čistí a má výtok). Toto obdobie by malo byť ukončené asi 8 až 10 dní po narodení šteniat. Inak môžu vzniknúť uvedené ochorenia maternice. Kvalitné krmivo (podľa okolností až trojnásobok bežnej dennej dávky) je samozrejmosťou.
 
Laktácia môže u sučky trvať až 8 týždňov, šteňatá by sme však mali prikrmovať približne od tretieho týždňa veku. Pozor: šteňatá by však mali cicať od sučky dostatočne často, aby sa jej nenahromadilo v mliečnej žľaze mlieko a nevznikla následkom toho mastitída. Spolu so šteňatami by sme mali sučku pravidelne odčervovať každé dva týždne. Najlepšie sa osvedčili pasty rôznych výrobcov, najmä proti oblým červom. Nesmieme zabúdať na to, že šteňatá sa môžu nakaziť červami už počas brezosti v tele matky a neskôr aj prostredníctvom materského mlieka a nečistôt, matka sa opäť môže nakaziť červami tým, že upratuje výkaly malých šteniat. Larvy oblých červov sa vyskytujú zapúzdrené a neaktívne v svaloch a tkanivách takmer každého psa. Pri určitých stresových situáciách (napríklad brezosť a laktácia) sa larvy uvoľňujú, vykĺznu zo svalov, prostredníctvom krvného riečiska sa dostanú v tele brezej matky do plodov a neskôr pomocou mlieka do tráviaceho ústrojenstva šteniat, kde sa vyvíjajú v črevách v dospelé červy. Napriek pravidelnému odčervovaniu sa preto môže u šteniat vyskytnúť vo veku 10 až 12 týždňov masívne zamorenie oblými červami, ku ktorému dochádza práve aktiváciou lariev červov v svaloch. Pri odčervovaní sa bohužiaľ usmrtia len červy žijúce v tráviacom ústrojenstve zvieraťa, ale odčervenie sa nijako nedotkne lariev prežívajúcich v svaloch.