Zariaďujeme nové kráľovstvo pre školáka

Zariadenie detskej izby býva veľkou výzvou, či už máte doma predškoláka alebo študenta strednej školy. Je vlastne takým "bytom v byte" a nie je vôbec ľahké skĺbiť funkčnosť s požiadavkami detí. Rodičia majú často tendenciu zariaďovať izbu podľa vlastného vkusu. No práve deti v nej budú tráviť svoj čas, a tak by ste ich mali do procesu plánovania zahrnúť, aby sa v izbičke cítili príjemne.

Nároky na detskú izbu sa menia aj s vekom detí. Vkus, záľuby či požiadavky na ich kráľovstvá sa tiež rýchlo striedajú. Detská izba však vždy plní niekoľko funkcií naraz. Najprv je spálňou a hracím kútikom, časom je tiež šatňou, obývacou izbou, pracovňou i herňou. Dôležité je však celú izbu nepreplniť nábytkom, aby mali deti dostatok priestoru na svoje hry. Ideálnou voľbou je preto modulový nábytok, ktorý ponúka veľa možností. Jednotlivé kusy nábytku môžete časom obmeniť či doplniť podľa toho, čo práve vaša ratolesť potrebuje. Ak sa v septembri chystá do školy, bude určite potrebovať písací stôl a viac úložného priestoru pre školské potreby a učebnice. Časom sa však bude hodiť aj knižnica, väčšia šatníková skriňa a ďalšie úložné priestory. Práve variabilné systémy sú v tomto ohľade veľmi praktické. Ľahko ich doplníte či obmeníte podľa potreby a všetko bude navyše v jednotnom dizajne.

V detskej izbe je dobré dbať pri rozmiestňovaní nábytku na určité zóny. V oddychovej časti býva umiestnená posteľ. V jej bezprostrednom okolí by nemali byť žiadne rušivé podnety, ako sú napríklad obrazovky počítača, hračky a podobne. Ústredným bodom pracovnej zóny je písací stôl s kvalitnou stoličkou, prípadne zásuvkový systém či knižnica na uloženie učebníc a školských potrieb. Pri stole by tiež nemalo byť príliš veľa vecí, ktoré môžu deti pri učení rozptyľovať. Hračky a kreatívne potreby patria do oddelenej časti, kde sa môžu deti hrať napríklad aj na zemi a mať všetky obľúbené hračky, knižky či výtvarné potreby vo svojej blízkosti. Nemenej dôležitým bodom izby je časť určená na uloženie oblečenia. Či už sa jedná o šatníkovú skriňu či komodu, mali by ste myslieť na to, že by obsah mal byť dobre prístupný samotným deťom. Hore teda ukladáme sezónne oblečenie a veci, ktoré potrebujeme len príležitostne, a dole zas oblečenie pre každodenné nosenie.


Variabilný program Cariba
Systém nábytku Cariba je pre detské izby ako stvorený. Obsahuje všetko, čo budete pre dieťatko postupom času potrebovať - od  pultu na prebaľovanie až po PC stôl, takže môžete vybavenia v priebehu času obmieňať, a izba tak doslova bude rásť s deťmi. Čo sa týka dizajnu, na výber je populárna kombinácia bielej farby s dubom san remo či nevšedná kombinácia bielej a grafitovo šedej.

Zdroj: www.asko.sk.