V Trnave sa začínajú adventné trhy a podujatia

Centrum Trnavy sa už od piatku 25. novembra rozsvieti tisíckami svetielok, ktoré budú zdobiť aj veľký vianočný stromček na námestí. V oknách historických budov sa budú skrývať malí škriatkovia ako z Dobšinského rozprávok a počas celého adventu tu nájdete tradičné aj výnimočné Stredoveké adventné trhy.

Trnava má oproti veľkým mestám rytmus pokojného mestečka a v čase Vianoc tu nájdete skutočne rozprávkovú atmosféru. Tú zažijete aj počas návštevy adventných trhov.

Na tých tradičných, ktoré bývajú každoročne na Trojičnom námestí, nájdete každý deň od 25. novembra do 23. decembra stánky s punčom, lokšami plnenými makom, medovinou z regiónu Trnava, ale aj koncerty najznámejších slovenských umelcov či detských koledníkov.

Námestie sv. Mikuláša sa počas adventu prenesie do obdobia svojej najväčšej slávy, kedy bolo centrom diania v meste a hlavným námestím, na ktorom sa konal pravidelný sobotný trh za čias Uhorského kráľovstva.

„V dávnej minulosti sa ocitnete prostredníctvom Stredovekých adventných trhov, ktoré sa konajú už desiaty rok, tentokrát ich môžete zažiť počas troch dní od 16. do 18. decembra. Stredovekí remeselníci a zabávači vytvoria v historickej časti mesta pri Bazilike sv. Mikuláša  raz do roka Vianoce ako z rozprávky,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.
 
Najmenších návštevníkov isto potešia živé zvieratá a dospelých punč zohriaty priamo nad ohňom, trnavský med priamo od včelára či ručne vyrobené sviečky z včelieho vosku.

Počas adventu bude otvorená aj mestská veža a to až do večerných hodín, aby si Trnavčania a návštevníci mesta mohli pozrieť vianočnú výzdobu mesta aj z výšky.

„Zároveň sa môžete zúčastniť na tematických prehliadkach Mestskej veže s lampášom, ktoré budú prebiehať každý utorok od 29. novembra do 20. decembra o 17.30 a 18.30 h. Sprievodca v historickom kostýme vám počas prehliadky porozpráva príbehy a legendy veže, zatiaľ čo spoločne vystúpite hore po 143 schodoch krôčik po krôčiku iba za svetla malého lampáša,“ vysvetľuje Alexander Prostinák.

Pre tých, ktorých história mesta očarí, sa do nej môžu ponoriť viac počas individuálnej vianočnej prehliadky so sprievodcom, ktorý počas nej priblíži adventné zvyky a tradície z Regiónu Trnava.

„Návštevníkom prezradím, čo mali Trnavčania na svojich stoloch počas Vianoc a ako sochár Ján Koniarek spolu so skladateľom Mikulášom Schneiderom Trnavským vytvorili betlehem pre trnavskú baziliku. Prehliadka trvá približne hodinu a je vhodná aj pre deti od 6 rokov,“ hovorí trnavský sprievodca Slavomír Dzvoník.

Kultúrne centrum Zaži v Trnave aj tento rok chystá pre deti vianočnú online hru Škriatkovo kúzlo, ktorá bude prepojená s inštaláciami v ôsmich oknách v historickom centre mesta. Škriatkovia, ktorí sa v nich ukrývajú, potešia ako deti, tak aj dospelých.

„Zažite s nami opäť príbeh o hľadaní domova, ktorý za posledné dva roky očaril stovky detí. Hru spúšťame začiatkom decembra a zahrať si ju môžete počas celého adventu. Je bezplatná a na jej konci každé dieťa odmení vlastným imaginárnym škriatkom. Začína sa pri Mestskej veži, pokračuje na Nádvorie, k divadlu, mestskej radnici a končí sa na pešej zóne,“ hovorí Matej Juran zo Zaži v Trnave.  

Počas adventného obdobia nebudú chýbať Štyri adventné koncerty, ktoré sa každoročne odohrávajú v Kostole sv. Jakuba v Trnave. Tie spoja každú adventnú nedeľu jedinečnú koncertnú a charakteristickú chrámovú atmosféru Trnavy, aby zanechali v poslucháčoch neopakovateľný vianočný zážitok.

Zdroj foto: Región Trnava

Viac informácií na stránke www.regiontrnava.sk, emailom info@trnavatourism.sk alebo priamo v Turistickom informačnom centre – Región Trnava. Otváracie hodiny TIC nájdete na http://bit.ly/TuristickeInformacneCentrum

Nájdete nás aj na Facebooku www.facebook.com/RegionTrnava a na Instagrame www.instagram.com/regiontrnava.

Tešíme sa na vás v Regióne Trnava!

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.