• 17.12.2012

Užívajme čaro Vianoc!

 

Autobus ma vezie domov od lekárky po Teplickej ulici a ja sa pozerám von oknom. Ľudia kráčajú po neposypaných chodníkoch– po nákupoch, do práce, do školy, na krúžky, vybaviť a zariadiť rôzne veci, k lekárovi, možno tí šťastnejší na vychádzku či návštevu. Obchody sú vyzdobené vianočnou výzdobou, z výkladov žmurkajú vianočné ruže, gule a stromčeky a z oblohy padajú prekrásne snehové vločky. Padajú na chodník a cestu, na šaty chodcov, na domy a vnášajú do myslí blížiace sa čaro prichádzajúcich Vianoc.
 
Imaginárne Vianoce, krásne Vianoce– užite si ich všetci s láskou, lebo Vianoce sú predovšetkým o láske. Keď som ešte bývala u svojich rodičov, môj otec si potrpel na to, aby na štedrovečernom stole nechýbal symbolický tanier s oplátkami a ovocím pre tých, ktorí už nie sú medzi nami. Bohužiaľ, už druhý rok dávame takýto tanier na sviatočný stôl aj preňho a spomíname, ako nám vždy zavinšoval krásne sviatky a zaželal, aby sme sa všetci zdraví stretli takto aj o rok.
 
Kresťanský rozmer Vianoc nemusím nikomu predstavovať. Kresťania si pripomínajú príchod Spasiteľa – a malé ratolesti sa tešia, čo im Ježiško prinesie pod stromček.
Vianoce sú na to, aby sme sa zastavili a uvedomili si, že máme aj iné hodnoty ako je podnikanie či kariéra, politika, naháňačka, stres a zhon. Samozrejme, že si uvedomujem, že bez toho to v živote nejde, že každý nemá v hlave stresmanažment a workholikov nezmeníme. Takisto viem, že zohnať prácu je ťažké a veľa ľudí žije na hranici chudoby.
 
Ale naprik všetkému, užívajte si naplno magické čaro Vianoc s láskou v kruhu svojich blízkych, veď každý nemá také šťastie, aby mal rodinu či priateľov. Nech sú pre všetkých krásne, zasnežené a čarovné. Pokoj v duši všetkým, aj tým, čo ho hľadajú a lásku aj tým, ktorí ju nemajú.
 
Slávka N.