Čo mali spoločné Roosevelt, Churchill a Stalin?

Existujú teórie, ktoré tvrdia, že bez osobností s vodcovskými sklonmi by spoločnosť zanikla. Skutočný vodca totiž svoj ľud nielen riadi, ale zároveň preberá zodpovednosť za jeho fungovanie. Nie je to tak dávno, čo 20. storočie zažilo niekoľko osobností, ktoré sa nechali svojimi vodcovskými ambíciami strhnúť. Kvôli ich radikálne odlišným názorom tak rôzne kúty sveta zažili doslova peklo na zemi, aby neskôr prešli vykúpením. Mali títo vodcovia spoločné aj niečo iné, ako len túžbu po moci? To sa dozviete už 25. novembra na TV Spektrum v šesťdielnom dokumentárnom seriáli Najmocnejší ľudia 20. storočia.  

Priateľstvo v tajnej korešpondencii

Seriál sa venuje popredným ikonám svetovej histórie 20. storočia, medzi ktoré rozhodne patria takí velikáni ako Winston Churchill a Franklin D. Roosevelt. Tieto dve významné osobnosti toho mali spoločného naozaj veľa – od zaujímavých rodinných koreňov cez kariéru až po smrť. Podobné mali aj charakterové rysy. Obaja byli veľmi inteligentní a preslávili sa sebavedomým vystupovaním. Avšak zatiaľ čo Churchill bol prirodzene skvelým rečníkom a nerobilo mu problém sa ozvať, Roosevelt bol v skutočnosti plachý a prejavy niekedy s ospravedlnením odmietal. Za veľké priateľstvo týchto dvoch osobností môže druhá svetová vojna, hoci sa letmo stretli už počas tej prvej. Churchill ako prvý lord admirality musel riešiť priamy vojnový konflikt a takáto situácia vyzývala ku korešpondencii s Rooseveltom, ktorý mal k jeho funkcii veľmi blízko. Prostredníctvom listov sa navzájom informovali o vývoji vojenskej situácie, pričom veľkým míľnikom bol Churchillov telegram zo 7. decembra 1940, v ktorom žiada USA o pomoc. Napriek tomu sa medzi listami našli aj také, ktoré boli čisto osobné.

Sovietsky zväz ako tretia strana

Hoci vojnové okolnosti neboli udržaniu priateľského vzťahu dvoch štátnikov práve naklonené, Churchill aj Roosevelt  prekonali všetky nezhody. Často k tomu dopomohli obyčajné blahoželania k narodeninám či Vianociam, ktoré dokázali uvoľniť napätú atmosféru. Najväčšie rozpory sa objavili ku koncu vojny, keď Churchill aj Roosevelt museli jednať s Josifom V. Stalinom.

Medzi „Veľkou trojkou“ neboli spočiatku závažné problémy, postupom času sa však Churchillovi nepáčila politika Sovietskeho zväzu, a tak sa začal proti niektorým situáciám ohradzovať a očakával to aj od svojho priateľa Roosevelta, zo  strany ktorého však podpora neprišla. Stalin je spolu s Adolfom Hitlerom považovaný za najväčšieho európskeho diktátora 20. storočia. Potom, čo súdruh Stalin povedal, že Sovietsky zväz je otvorený obchodným stykom so všetkými štátmi, chopilo sa príležitosti nacistické Nemecko, ktoré bolo ešte donedávna v oblasti zahraničnej politiky znepriatelené. Následne vznikla sovietsko-nemecká dohoda, pri podpise ktorej sa však Hitler už pripravoval na intervenciu do ZSSR.

Nenechajte si ujsť mocenské intrigy a zdanlivo priateľské dohody v seriáli Najmocnejší ľudia 20. storočia od 25. novembra vždy v pondelok o 22:00 hod. na televíznej stanici Spektrum.