Účinné riešenia, ako schladiť dom bez klimatizácie

Účinné riešenia, ako schladiť dom bez klimatizácie

Extrémne letné horúčavy nás nútia hľadať nové spôsoby, ako udržať aspoň v interiéri znesiteľnú teplotu. Jedným z riešení je klimatizácia, existuje však aj mnoho ďalších vecí, ktoré pomôžu udržať stabilnú teplotu v dome či v byte a zabránia ich prehrievaniu.

Teplo preniká do našich domovov zo všetkých strán – cez okná, obvodové steny aj cez strechu. Klimatizácia je veľký pomocník, no má aj svoje nevýhody. Ide o energeticky náročný zdroj chladenia, ktorý nie vždy prospieva zdraviu (alergie, prievan, teplotný šok medzi teplotou v exteriéri a interiéri), nedá sa namontovať do každého priestoru a pre svoju hlučnosť môže byť dokonca zdrojom susedských hádok.

Zelené chladenie

Pre rodinné aj panelové domy s rovnou strechou je veľmi dobrým riešením takzvaná zelená strecha. „Ide o zatrávnenú plochu, na ktorej rastú nenáročné rastliny a ktorá chráni stavbu pred prehrievaním v lete a únikom tepla v zime,“ vysvetľuje Ing. Martina Huková, produktová a marketingová manažérka a odborníčka na zelené strechy zo Sika.

Náklady na vytvorenie zelenej strechy sa vrátia v priebehu niekoľkých rokov v podobe nižších platieb za energie (elektrina na chladenie klimatizáciou v lete, vykurovanie v zime). Aj jej životnosť je zvyčajne dlhšia než životnosť strechy klasickej, pretože chráni jej konštrukciu pred poveternostnými vplyvmi a UV žiarením. „Údržba extenzívnej zelenej strechy je pritom veľmi jednoduchá, o zeleň sa stačí postarať na jar a na jeseň. Inak si zvyčajne dokáže udržať dostatok vlhkosti z dažďov. Okrem zachytávania dažďovej vody sa vďaka zelenej streche v blízkosti domu menej práši a z pohľadu ekológie určite nie je zanedbateľný ani fakt, že zeleň pohlcuje oxid uhličitý, produkuje kyslík a je domovom užitočného hmyzu,“ dopĺňa M. Huková.

Náter ako „nárazník“

Predĺžiť životnosť strechy a dosiahnuť lepšiu ochranu pred prehrievaním stavby sa dá aj vhodným náterom na strechu, ktorý odráža slnečné lúče. „Ide o jednokomponentnú akrylovú membránu na vodnej báze, ktorá sa na strechu aplikuje za studena. Vytvrdne do hladkej hydroizolačnej membrány, ktorá je absolútne nenáročná na údržbu, no prispieva k tepelnému komfortu stavby, pretože je odolná voči UV žiareniu a zároveň prepúšťa vodnú paru,“ ponúka ďalšie riešenie expert na stavebné materiály Ing. Branislav Augustín zo Sika.

Na farbe záleží

Určite to platí, ak ide o farbu fasády. Čím je tmavšia, tým viac tepla zo slnečného žiarenia do seba absorbuje a o to teplejšie sú steny v exteriéri, ale aj interiéri. Často sa neochladia ani v noci. Kto chce mať doma lepší tepelný komfort, ten sa môže pri rozhodovaní o tom, akú farbu zvoliť na fasádu, riadiť pravidlom a skúsenosťami stavebníkov z teplých južných krajín, podľa ktorých čím bledšia je fasáda, tým chladnejšie je vnútri domu.
Ak predsa len chcete efektné tmavé odtiene, z hľadiska prehrievania stavby je lepšie nepoužiť ich na celú fasádu, ale iba na jej časti. „Ak máte radšej obklad z keramiky alebo kameňa, odporúčam ako podklad použiť prevetrávanú fasádu, ktorá neprepúšťa toľko tepla ako ukotvená fasáda, pretože má medzi obvodovou stenou a izoláciou vzduchovú medzeru,“ odporúča B. Augustín.

Tieniace prvky

Ešte treba vyriešiť zatienenie okien, ktorými sa do interiéru dostáva najviac tepla. Akýkoľvek tieniaci prvok na nich je lepší než žiadny. Najviac tepla však dokážu odizolovať vonkajšie exteriérové žalúzie. Je dokázané, že vďaka nim je vnútri o 7 až 10 stupňov chladnejšie než vonku. Účinné sú aj rolety, markízy, striešky a slnolamy, ktoré zabraňujú prehriatiu skla a rámu okien.

Aj vnútorné žalúzie a závesy sú na vytvorenie tieňa lepšie ako nič, no na rozdiel od vonkajších žalúzií dovoľujú, aby okná do seba absorbovali teplo, ktorým sa ďalej ohrieva interiér.