Snowboarding, korčuľovanie, lyžovanie – čo ste o nich doteraz nevedeli?

Lyžovanie, korčuľovanie a jazda na snowboarde sú tri najobľúbenejšie a najrozšírenejšie zimné športové aktivity nie len v našich končinách. Chcete sa o nich dozvedieť viac? Tak čítajte;).

Snowboarding
• Snowboarding, respektíve snowboard, vymyslel v 60tych rokoch minulého storočia americký inžinier Sherman Poppen. Spojil dve lyže dohromady, pridal povraz na pomoc pri riadení a bolo vybavené. Jeho manželka pomenovala vynález ako „snurfer“ a aktivitu ako „surfovanie na snehu“.

• Až do 80tych rokov už minulého storočia boli snowboardy a snowboardovanie v zimných strediskách zakázané. Prednosť dostávalo tradičné lyžovanie, zatiaľ čo snowboarding bol považovaný za príliš nebezpečný šport dospievajúcich bláznov. Ako prvé otvorilo snowboarderom svoje brány stredisko Startton v americkom Vermonte v roku 1983.

• V súčasnosti patrí snowboarding k masívne sa rozvíjajúcim športom. Len na americkom kontinente má tento šport milióny aktívne boardujúcich nadšencov, ktorí jazdia freeride, freestyle či freecarve. Na zimných OH sa prvýkrát objavil v roku 1998 (Nagano).

Korčuľovanie
• Predpokladá sa, že korčuľovanie existuje už viac ako 3000 rokov. Začali s ním údajne na území dnešného Fínska, kde sa kĺzali na ostrých, sploštených kostiach priviazaných k nohám. Prvý organizovaný korčuliarsky klub ale vznikol až v roku 1740 v Edinburgu.

• Divácky veľmi atraktívne krasokorčuľovanie má pôvod v 50tych rokoch 19.storočia, kedy korčuliari začali experimentovať s rôznymi skokmi a otočkami na ľade. Prvé MS sa uskutočnili v roku 1986 v Rusku.

• Počas súťaže v krasokorčuľovaní (týka sa Olympiády) nie je povolené používať hudbu s vokálmi. Korčuliari, ktorí majú obuté špeciálne ľadové korčule, si môžu vyberať len inštrumentálny hudobný podklad.

• Alternatívu ku klasickému korčuľovaniu predstavuje tzv. turistické korčuľovanie. To zahŕňa korčuľovanie na dlhé trate, po prírodných ľadových tratiach (či už na zemi alebo na vode).

Lyžovanie
• Patrónom lyžiarov je Svätý Bernard z Montjoux. Bol to mních, ktorý 4 desaťročia misionársky pôsobil v Alpách. Sú po ňom pomenovaní aj známi záchranárski psy – bernardíni.

• Sir Arthur Conan Doyle bol nie len skvelý spisovateľ, ale aj človek s dobrým odhadom turistického potenciálu. Po návšteve Švajčiarska prehlásil: „Som presvedčený, že raz nadíde čas, kedy budú stovky Angličanov prúdiť do Švajčiarska za lyžovačkou.“

Lyžovanie je jedným z najrýchlejších „nemotorizovaných“ športov na zemi. Najrýchlejším mužom na lyžiach je talian Ivan Origone, ktorý v roku 2016 vytvoril absolútny svetový rýchlostný rekord s hodnotou presne 254,958 km/h.