Rybár v januári

V pstruhových vodách je zakázaný lov všetkých druhov rýb. V mimopstruhových môžeme loviť všetky druhy, okrem lososovitých, lipňa a šťuky, ktoré sú už chránené. Lov vláčením a na živú rybku už nie sú povolené.
Ak nás mierna zima a nezamrznuté vody vylákajú v januári užiť si trochu rybárskych radostí, lovíme väčšinou z brehu, alebo z člna, a to väčšinou na plávanú. Berie najmä pažravý jalec hlavatý, ostriež, plotica a podustva. Chytáme najmä na hnojové červy a patentky. Kto si dokázal pripraviť kostné červy, bude asi najúspešnejší. Vo vodách kde sa vyskytuje mieň, je to najvhodnejší čas na jeho lov. Ako nástrahu pre neho používame kúsky čerstvého mäsa, kúsky rybičiek a ak máme dážďovky.

V mimopstruhových vodách lovíme i v tomto období. Mäso z rýb ulovených v tomto čase vôbec nezaostáva, ba i predčí kvalitu chuťovo cenných rýb. Dobre berie jalec hlavatý na hydinové črevá a jeho najväčšie úlovky môžeme očakávať pod okrajmi ľadu pri brehoch. Podobne je tomu i s karasom, lieňom či pleskáčom. Tieto však nájdeme aj v hlbších úsekoch. Predpokladom úspechov je to najjemnejšie náradie a jemné nástrahy, ako larvy pakomárov, kostné červy, larvy potočníkov, červené hnojové červy a ostatné prirodzené nástrahy. Počas lovu vnadíme, aby sme ryby  prilákali a udržali v kŕdli. Po zamrznutých brehoch sa pohybujme veľmi opatrne.

Tí, ktorí z vážnych dôvodov prestali chodiť k vode, nech si ošetria, vyčistia a uložia rybárske náčinie. Neopraviteľné a  nepotrebné veci treba vytriediť. Náčinie, ktoré potrebuje odbornú remeselnú opravu odovzdajte včas do špecializovaných opravovní, aby ste ho mali pripravené do začiatku sezóny. V zimných mesiacoch sa konajú tiež prednášky, kurzy a školenia. Pri rýchlo stúpajúcej úrovni rybolovnej techniky a konkurencie jednotlivých výrobcov i zmenách zákonov o rybárstve a rybárskom hospodárstve, je veľmi užitočné vymeniť rybársku stoličku za stoličku v prednáškovej sále. Dúfajme, že naše rybárske organizácie budú takúto činnosť rozvíjať. V nasledujúcich týždňoch by sme mali venovať tiež čítaniu rybárskej literatúry. Tiež - najmä tí, ktorí majú na to možnosti a dostatok šikovnosti, môžu sa pokúsiť zhotoviť si niektoré pomôcky, ktoré v predajniach nedostať, alebo sú pridrahé. Tí skutočne šikovní by mohli uvažovať aj o ich výrobe vo väčších množstvách a ponúknuť ich do predajní.

Dni sa začínajú pomaly predlžovať a každý vhodný deň využívame na vychádzky k vode, pretože môžeme byť pri nej aj pol dňa. V tomto čase je vhodné loviť dlhými prútmi, ktoré umožňujú viesť presne a spoľahlivo nástrahu za pásmom okrajového ľadu, kde hľadá úkryty jalec hlavatý i iné ryby. Nástrahu vedieme pri dne a hrotom prúta ňou pohybujeme. Prehoďme ju najviac 10 krát a ak nemáme záber, zmeňme stanovište o kúsok nižšie. Počas lovu mierne vnadíme občasným prehodením návnady. Pamätajte, že každý rybár musí poznať všetky najdôležitejšie ustanovenia o športovom rybárstve.

 

Foto: www.freedigitalphotos.net