Psí kožuch

Pes, na rozdiel od svojho pána, si viac než strih cení praktické funkcie srsti, ktorá ho ochraňuje pred chladom, vlhkom a rozličnou poveternostnou nepriazňou, ale aj pred nadmerným teplom a slnkom.

A to nemusí ísť o mexického alebo peruánskeho naháča, ktorý musí starostlivo sledovať ozónovú predpoveď, a ktorého v lete treba chrániť opaľovacím krémom s vyšším faktorom. Že je kvalita srsti priamo úmerná výžive a na prvý pohľad signalizuje kondíciu psa, je už dnes jasné. Typ a dĺžka srsti má však dokonca príčinnú súvislosť s priebehom metabolizmu, látkovej výmeny v psom tele. Nie je preto od veci, že niektoré krmivá sú priamo označené a určené napríklad pre plemená psov s dlhou srsťou.

Srsť psa je nielen zrkadlom výživy, ale starostlivosti, ktorú jej nositeľom venujeme - kúpaním, kefovaním, vyčesávaním či trimovaním a ďalšími úpravami. Zjednodušene platí, že čím je srsť psa kratšia, tým menej starostlivosti si vyžaduje, ale aj krátkosrstých psov treba občas kúpať, pravidelne kefovať a zbavovať vypadávajúcej srsti. Inak si ich roky budeme ukladaťdo kobercov, sedačiek a čalúnenia áut, nehľadiac na to, že srsť psa s nami každý deň pôjde do práce i do divadla.