PROGRAM – január 2024

PROGRAM – január 2024

 Areál Budatínskeho hradu
telefón: +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 14′ 13,272″ N
18° 44′ 5,110″ E

STÁLA EXPOZÍCIA:

 •     BUDATÍNSKY HRAD
 •     KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU
 •     DROTÁRSKY PAVILÓN


PONUKA PRE ŠKOLY:

22. január – 13. február
Fašiangy/karneval

Fašiangy či karneval patria medzi obľúbené sviatky. Každý si môže dať masku a byť kýmkoľvek. Pozývame vás k nám do Budatínskeho hradu na komorný karneval pre vašu triedu. Najskôr vám etnologička porozpráva zaujímavé informácie o fašiangoch a tradíciách s nimi spätými; a následne si s múzejnou pedagogičkou vyrobíte vlastné masky. To však nie je všetko. Keďže s týmto sviatkom je silno prepojená hudba, po vyrobení masiek nás čaká malá spoločná zábava.
Vhodné pre materské školy a 1. stupeň ZŠ.
Nutné sa vopred objednať na pedagog@pmza.sk.
Cena: 4 €/ žiak.

Celý školský rok
Tvorivé dielne a komentované prehliadky výstavy Králi oblohy

Rôzne aktivity spojené s výstavou Králi oblohy. Maľovanie, vystrihovanie a hľadanie jednotlivých dravcov pre menšie deti. Komentované prehliadky pre väčších žiakov. Špecializované prednášky z biológie a ekológie živočíchov pre stredné a vysoké školy.
Nutné sa vopred objednať na pedagog@pmza.sk.
Dĺžka trvania podľa potreby, 30 – 180 minút.
Cena: 3 €/ žiak


Celý školský rok
Vandrovali, haftovali, flekovali...

Špeciálny program pre žiakov základných a študentov stredných škôl v priebehu trvania výstavy  Čo drôt spojil, čas nerozdelí... s autorkou výstavy etnologičkou Katarínou Kendrovou. Program je rozdelený do dvoch častí – komentovaná prehliadka výstavy a workshop. Mladší žiaci (1. až 6. ročník ZŠ) si získané vedomosti overia pri vypĺňaní zábavného kvízu obohateného o tvorivé aktivity, pri ktorých si vyskúšajú aj jednoduchšiu prácu s drôtom. Starší žiaci (7. až 9. ročníka ZŠ a študenti stredných škôl) si následne základnú techniku opletania keramiky do drôtenej siete vyskúšajú na pripravených keramických hrnčekoch, pričom môžu uplatniť svoju kreativitu a fantáziu a sieť obohatiť o drotárske výzdobné prvky.
Počet miest je obmedzený (max. 20 osôb).
Nutné sa vopred objednať na +421 41 500 15 11, kendrova@pmza.sk.  
Cena: 4 €/ žiak


Celý školský rok
Krajina orlov

Bola raz jedna krajina, ktorú každý poznal ako Krajinu orlov. Chcete sa dozvedieť, prečo dostala také pomenovanie? Prezradíme vám to v prerozprávanom príbehu prostredníctvom maňušiek. Navyše si budete môcť pozrieť výstavu dravcov v priestoroch Budatínskeho hradu. Celú aktivitu uzavrieme tvorivou dielňou.
Vhodné pre materské školy a 1. – 3. ročník ZŠ.
Nutné sa vopred objednať na pedagog@pmza.sk.
Cena: 3 €/ žiak.

Celý školský rok
Spoznaj múzeum

V rámci aktivity Spoznaj múzeum sa dozviete niečo zo všeobecnej histórie múzeí vo svete aj o vzniku Považského múzea. Zistíte, kto v tejto inštitúcii pracuje, ako prebieha proces získavania, prijímania a spracovania zbierok a ich následné uchovanie a starostlivosť. Praktickou časťou by bola prezentácia a zoznámenie sa s niektorými zo zbierkových predmetov.
Vhodné pre 5. – 7. ročník ZŠ.
Nutné sa vopred objednať na pedagog@pmza.sk.
Cena: 3 €/ žiak.

Celý školský rok
Kto pracuje v múzeu

Zaujímalo vás niekedy, kto pracuje v múzeu? Radi by ste týchto ľudí stretli a opýtali sa na ich prácu osobne? Pozývame vás na špeciálnu prehliadku s múzejnou pedagogičkou, ktorá vás prevedie múzeom. Ukáže vám priestory, v ktorých pracujú historici, zájdete k reštaurátorom a samozrejme aj na hrad, kde pracujú lektorky či pokladníčky. Záver prehliadky ukončíme tvorivou dielňou.
Vhodné pre: materské školy a 1. stupeň ZŠ.
Nutné sa vopred objednať na pedagog@pmza.sk.
Cena: 3 €/ žiak.

Celý školský rok
Spoznaj svoj hrad

Vytvorili sme pre vás špeciálnu prehliadku hradom, ktorá bude ukončená vedomostným kvízom, pozostávajúcim z informácií, ktoré sa dozviete počas prehliadky. Je zameraný najmä na pozornosť. Nemusíte sa ničoho obávať, k dispozícii sú aj „nápovedy“. V celej aktivite ale ide najmä o zábavu. Víťazný tím si navyše odnesie špeciálnu cenu.
Vhodné pre 2. – 9. ročník ZŠ.
Nutné sa vopred objednať na pedagog@pmza.sk.
Cena: 4 €/ žiak.

Celý školský rok
Potreba múzea v škole

Sú múzeá potrebné aj v 21. storočí? Prečo vznikli? Boli vždy prístupné pre každého? Ako sa správať v priestoroch múzea? Ak hľadáte v škole odpovede na spomínané otázky, ponúkame vám zopár odpovedí. Naša múzejná pedagogička v spolupráci s odborným zamestnancom, prídu za vami do triedy, kde sa ich môžete na veľa pýtať a zároveň sa veľa dozviete.
Vhodné pre 1. a 2. stupeň ZŠ.
Nutné sa vopred objednať na pedagog@pmza.sk.
Cena: 3 €/ žiak.

VÝSTAVY:

25. október 2023 – september 2024
Králi oblohy

Výstava Králi oblohy predstavuje bohatú skupinu dravých vtákov, ktoré žijú na Slovensku. Autorom je náš zoológ Ján Kicko. Takmer všetky druhy našich dravcov sú zobrazené na veľkoplošných snímkach z prírody od popredných slovenských fotografov – Stanislava Harvančíka, Ervína Hrtana, Jozefa Chavka, Jána Svetlíka a autora. Doplnené sú dermoplastickými preparátmi zo zbierok Považského múzea. Novinkou sú preparáty dravcov „za letu“, ktoré najvernejšie predstavujú dravce tak, ako ich môžeme pozorovať v prírode. Veríme, že takéto preparáty, „letovky“, vzbudia mimoriadny záujem návštevníkov. Záujemcovia sa môžu odfotiť pri dravčom foto paneli. Súčasťou výstavy je model hniezda orla skalného v životnej veľkosti.

1.august 2023 – september 2024
Čo drôt spojil, čas nerozdelí...

V Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu  je od začiatku augusta prístupná výstava s názvom Čo drôt spojil, čas nerozdelí… Jej autorkami sú etnologička Katarína Kendrová a historička Katarína Hallonová z drotárskeho oddelenia Považského múzea. Typické slovenské remeslo zapísané aj v UNESCO je tentokrát priblížené naozaj netradičným spôsobom. Autorky výstavy sa zamerali na jeho prvotnú vandrovnú formu, keď drotári putovali po celej krajine a venovali sa najmä opravám predmetov každodennej potreby. Výstava je obohatená o odborné texty s fotografiami a tiež detailné opisy špecifických drotárskych opravárenských techník. Návštevníci uvidia techniky základné, akými bolo opletanie do drôtených sietí, flekovanie, haftovanie, spájkovanie, ale tiež  jednoduchšie, ktoré spočívali v stiahnutí poškodených častí predmetov drôtenou slučkou alebo pásikom plechu. Všetky prezentované exponáty pochádzajú zo zbierkových fondov Považského múzea a Slovenského národného múzea v Martine.

20. október 2023 – február 2024
Tiene minulosti

Výstava mladého drotára Jozefa Šaba predstaví niekoľko rozmernejších figurálnych plastík z priebežne vznikajúceho cyklu Tiene minulosti. V cykle na všeobecnú tému pominuteľnosti človeka i tradičných hodnôt upriamuje pozornosť predovšetkým na vytrácanie sa tradičných remesiel zo súčasného života spoločnosti. Prostredníctvom jednotlivých figúr prevedených viac-menej voľne nahodenými vzdušnými výpletmi sa autor snaží sprítomniť situácie z minulosti, ktoré do súčasnosti prechádzajú už takmer len ako nejasná spomienka. Tieto práce doplnia na výstave menšie plastiky ľudských postáv i zvierat, vyznačujúcich sa nielen výborným vystihnutím pohybu a životnosťou, ale aj autorovou chuťou k formálnym experimentom a k hľadaniu vlastného výrazu.


25. november 2023 – 4. február 2024
Vianočné tajomstvo

Výstava vás prenesie do čias, keď sa namiesto  mailov a sms posielali pohľadnice, keď bolo zdobenie vianočného stromčeka kreatívnou činnosťou a betlehem  umocňoval prežívanie  vianočného tajomstva. Autorkami výstavy sú etnologička Mgr. Adriana Bárdyová a historička Mgr. Dominika Hlobíková. Výstava bude prístupná v kaplnke Budatínskeho hradu.

OTVÁRACIE HODINY BUDATÍNSKEHO HRADU:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 13.00

OTVÁRACIE HODINY DROTÁRSKEHO PAVILÓNU:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30
Vstup do Drotárskeho pavilónu len v sprievode lektora. Jednotlivé vstupy: 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00.

OTVÁRACIE HODINY KAPLNKY:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.30 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30


OTVÁRACIE HODINY BUDATÍNSKEHO PARKU:
október – apríl :
pondelok – nedeľa: 8.00 – 18.00

OTVÁRACIE HODINY ODBORNEJ KNIŽNICE (ADMINISTRATÍVNA BUDOVA POVAŽSKÉHO MÚZEA):
utorok: 6.30 – 13.15  
streda: 9.30 – 16.15  
štvrtok: 6.30 – 13.15  

1. 1. 2024 – ZATVORENÉ
6. 1. 2024 – OTVORENÉ
VSTUPNÉ
BUDATÍNSKY HRAD
•    základné: 8 € / os.
•    zľavnené: 4 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
•    rodinné: 20 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
•    deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
•    regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 € / os.
•    regionálna zľava – obyvatelia mestskej časti Budatín: zľava 20 % zo základného vstupného
•    pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
•    pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
•    vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
•    vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
•    Iné zľavy neuznávame.
•    Zľavy nie je možné kombinovať.
•    Fotenie svadobčanov v interiéri hradu a kaplnky (po dohode – 0907 108 659): 100€

DROTÁRSKA VÝSTAVA
•    základné: 3 € / os.
•    zľavnené: 1,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
•    rodinné: 7,50 € / dvaja dospelí a jedno dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo
•    regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 € / os.
KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU – zadarmo
BUDATÍNSKY PARK – zadarmo

 
Hrad Strečno
telefón: +421 41/ 569 74 00, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 10′ 28,555″ N
18° 51′ 44,228″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:

 • ODKRYTÁ MINULOSŤ (prehistória a história v kontexte hradu Strečno, hradná kuchyňa, hradná mučiareň)
 • STÁLA VÝSTAVA VENOVANÁ ŽOFII BOSNIAKOVEJ
 • INTERAKTÍVNA EXPOZÍCIA OSOBNOSTI A VOJENSKÉ DEJINY HRADU STREČNO
 • STREDOVEKÁ DEDINA PASEKA POD HRADOM STREČNO


OTVÁRACIE HODINY HRADU STREČNO:
ZATVORENÉ

OTVÁRACIE HODINY STREDOVEKEJ DEDINY PASEKA:
ZATVORENÉ  

VSTUPNÉ
•    základné: 7 € / os
•    zľavnené: 3,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
•    rodinné: 17,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 – 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
•    deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
•    regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ  žilinského regiónu): 0,50 € / os.
•    pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
•    pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
•    vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
•    vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
•    vstupné do okolia hradu Strečno – vyhliadka z brala: základné 1 €, deti do 6 rokov: zadarmo
•    Iné zľavy neuznávame.
•    Zľavy nie je možné kombinovať.

Čičmany
telefón: 0918 187 683, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
48° 57′ 24,101″ N
18° 31′ 1,471″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:

 •     ČIČMANY, ČIČMANY CHIMÁRNA DEDINA: RADENOV DOM
 •     BÝVANIE SPOLEČNÍKOV: DOM Č. 42


OTVÁRACIE HODINY:
utorok – piatok: 9.00 – 15.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30
sobota – nedeľa: 8.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

1. 1. 2024 – ZATVORENÉ
6. 1. 2024 – OTVORENÉ

    VSTUPNÉ
•    základné: 5 € / os.
•    zľavnené: 2,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
•    rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
•    deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
•    regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 € / os.
•    pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
•    pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
•    vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
•    vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
•    Iné zľavy neuznávame.
•    Zľavy nie je možné kombinovať.
 
Terchová
telefón: +421/ 918 187 679, +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice
49° 15′ 27,122″ N
19° 1′ 47,836″ E

STÁLA EXPOZÍCIA:

 •     Etnografická expozícia JÁNOŠÍK A TERCHOVÁ v budove Obecného úradu Terchová


OTVÁRACIE HODINY:
piatok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

1. 1. 2024 – ZATVORENÉ
2. 1. – 7. 1. 2024 – OTVORENÉ
Od 8. 1. 2024 otvorené piatok – nedeľa

 
VSTUPNÉ
•    základné: 5 € / os.
•    zľavnené: 2,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
•    rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
•    deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
•    regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 € / os.
•    pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
•    pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
•    vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
•    vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
•    Iné zľavy neuznávame.
•    Zľavy nie je možné kombinovať.


Sobášny palác v Bytči
telefón: +421 41/ 552 30 27
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
49° 13′ 14,479″ N
18° 33′ 29,709″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:

 •     SOBÁŠNY PALÁC – STREDOEURÓPSKY KLENOT
 •     UHORSKÝ PALATÍN JURAJ TURZO


UHORSKÝ PALATÍN JURAJ TURZO – RENESANČNÝ ČLOVEK
Stála expozícia je reprezentatívnou pripomienkou jedinečnej historickej osobnosti palatína Juraja Turza. Pripomína jeho renesančnú osobnosť, ktorá sa významným spôsobom zapísala do politického, kultúrneho a náboženského života vtedajšieho Uhorska.


OTVÁRACIE HODINY:
utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka 12.00 – 12.30

1. 1. 2024 – ZATVORENÉ
6. 1. 2024 – OTVORENÉ
VSTUPNÉ
•    základné: 4 € / os.
•    zľavnené: 2 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
•    rodinné: 10 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
•    deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
•    regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 1 € / os.
•    pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
•    pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
•    vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
•    vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
•    Iné zľavy neuznávame.
•    Zľavy nie je možné kombinovať.
•    Fotenie svadobčanov v interiéri (po dohode – 0917 598 905, + 421 41 552 30 27): 50 €

Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach
telefón: +421 41/ 500 15 11
e-mail: muzeum@pmza.sk
GPS súradnice:
49°07’45.11″N
18°40’43.44″E

STÁLA EXPOZÍCIA:

 • Z histórie dopravy na Slovensku – expozícia zložená z troch častí: staršie dejiny dopravy, železničná časť a časť cestná doprava v 20. storočí so zameraním na historické motocykle.


OTVÁRACIE HODINY:
utorok – nedeľa: 9.30 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

1. 1. 2024 – 2. 1. 2024 – ZATVORENÉ
6. 1. 2024 – OTVORENÉ


VSTUPNÉ
•    základné: 5 € / os.
•    zľavnené: 2,50 € / os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
•    rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
•    deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
•    regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 € / os.
•    pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
•    pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
•    vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 € / skupina
•    vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
•    Iné zľavy neuznávame.
•    Zľavy nie je možné kombinovať.

Pre všetky expozície:
Aktuálne informácie nájdete na stránke www.pmza.sk.
Zmena programu vyhradená!