POZRITE SI TRNAVU NA DVOCH KOLESÁCH VĎAKA NOVÝM CYKLOPREHLIADKÁM

 V Trnave vás aj v tomto roku čaká leto plné výnimočných cykloprehliadok, ktoré budú bohatšie o niekoľko noviniek. Zavedú vás nielen od industriálu k moderne, ale aj do dávnej histórie. 

Obľúbený projekt Trnava očami architekta sa opäť vracia do trnavských ulíc, aby vám priblížil čoraz populárnejšiu históriu industriálnych stavieb, z ktorých sa stali dominanty 20. storočia. K nim pribudnú aj ďalšie prehliadky zamerané na historické témy, ktoré budú priamo ušité na prehliadku na bicykli.

„Tento rok si môžete vybrať, či sa chcete zúčastniť cykloprehliadky s architektom Miroslavom Beňákom a zažiť trnavský industriál alebo sa vydať spoznať históriu s naším sprievodcom Slavomírom Dzvoníkom. Letné sobotňajšie popoludnia vám tak spestrí 6 tém cykloprehliadok, na ktoré môžu prísť aj anglicky hovoriaci návštevníci. Každú prehliadku si treba vopred zarezervovať v Turistickom informačnom centre pod Mestskou vežou alebo na stránke https://bit.ly/Cykloprehliadky2020Trnava, pretože počet účastníkov je obmedzený na 30 osôb,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Od hradieb až po Bitku pri Trnave

Ako prvý vás prevedie Trnavou na bicykli sprievodca Slavomír Dzvoník, ktorý vám 4. júla odhalí „Príbehy hradieb“. Dozviete sa niečo o architektonickom vývoji hradieb, o ich obrannej funkcii, no najmä o príbehoch, ktoré sa na hradbách alebo v ich tesnej blízkosti odohrávali. Ak nestihnete túto tému, tak si určite zarezervujte ďalší termín 1. augusta.

Do 17. storočia vás zavedie prehliadka „Bitka pri Trnave“, ktorá bude 18. júla a 15. augusta. Ide o jednu z najväčších bitiek počas protihabsburského povstania, v ktorej si zmerali sily povstalci Juraja I. Rákociho s cisárskymi vojskami. Počas prehliadky vás sprievodca zavedie na miesta, kde sa odohrávali boje a zároveň vám priblíži ich priebeh a detaily, a rozostavenie oddielov.

Iný pohľad na Trnavu

Krásu novodobej histórie vám ukáže architekt Miroslav Beňák, ktorý je známy z OZ Čierne diery. Vyhľadávaná prehliadka „Mesto na prahu moderny“ bude tento rok netradičná a zameraná viac na rozvoj Trnavy na začiatku 20. storočia, teda na obdobie funkcionalizmu. Konať sa bude 11. júla a o dva týždne 25. júla bude ďalšia cykloprehliadka „Ako melie moderna“. Tá bude venovaná významnému architektovi Emilovi Bellušovi a mlynárstvu.

Do centra mesta vás 8. augusta zavedie cykloprehliadka „Mesto za prahom moderny“, počas ktorej architekt poukáže na prehliadané hodnoty stavieb, ktoré sú radikálne a pôsobia kontroverzne, ako napríklad Jednota, ROH, pošta či Tatrasklo. Nebude chýbať ani najznámejšia priemyselná stavba v Trnave – cukrovar. Ten vám priblíži 22. augusta prostredníctvom prehliadky „Cesty repy a cukru“.

Vďaka cykloprehliadkam sa budete na industriálne budovy pozerať inými očami, ale aj na Trnavu a jej históriu. Každý si tu totiž nájde to svoje, či už ste milovníkom histórie, architektúry alebo bicyklovania.


Zdroj foto: Matúš Koprda

Viac informácií na stránke www.regiontrnava.sk, emailom info@trnavatourism.sk alebo priamo v Turistickom informačnom centre – Región Trnava. Otváracie hodiny TIC nájdete na http://bit.ly/TuristickeInformacneCentrum

Nájdete nás aj na Facebooku www.facebook.com/RegionTrnava a na Instagrame www.instagram.com/regiontrnava.

Tešíme sa na vás v Regióne Trnava!