• 18.04.2016

PETER KIJABA – KONTRAKTOR, moderný legionár

Kontraktor je novodobý pojem, označuje ochrancu súkromnej osoby, firmy alebo politického predstaviteľa v nebezpečnom regióne. Kontraktor zväčša prešiel tvrdým  vojenským výcvikom, je telesne zdatný, psychicky odolný a vie si poradiť v každej nebezpečnej situácii. Autor Peter Kijaba rozpráva nielen o svojej práci kontraktora, ale aj o tvrdom výcviku vo Francúzskej légii, ktorá  v laikovi vyvoláva pocit tajomna.
Po piatich rokoch, keď absolvoval misie v Gabone a na Pobreží Slonoviny, Kijaba z légie odišiel. Svoje pôsobenie v légii zhodnotil takto:

Je to stroj s obrovským kvalitným ľudským potenciálom, ale so zastaraným aristokratickým vedením na najvyšších postoch. Takto nejako by som zhodnotil svoju skúsenosť jednou vetou. Neľutujem, že som bol súčasťou tohto stroja. Neľutujem ani jeden jediný z tých tisícosemstodvadsiatich štyroch dní vo Francúzkej cudzineckej légii.

Po odchode z légie sa mu podarilo získať kontrakt na Haiti v telekomunikačnej firme Digicel, kde mal  na starosti stovku zamestnancov aj s ich rodinami. Haiti patrilo v tom čase medzi najnebezpečnejšie miesta pre život, bolo tam najviac únosov na svete. V roku 2010 bol na Haiti svedkom katastrofálneho zemetrasenia. Apokalyptická skaza, beznádej, zúfalstvo a tisícky mŕtvych v krajine, kde nič nefungovalo ani v bežnom živote.  Všadeprítomnú hrôzu a bezcitnosť opisuje tak živo, že čitateľ sa ocitne uprostred Port-au-Prince zrovnaného so zemou.
Dnes pôsobí ako kontraktor v Afganistane.