Panoramatický chodník spojil Liptov a Horehronie

Panoramatický chodník spojil Liptov a Horehronie

Liptov v lete treba zažiť a od teraz je o ďalší dôvod naviac navštíviť aj druhý najvyšší štít Nízkych Tatier. Od 22. júla môžu dovolenkári objavovať nový Panoramatický chodník Chopok, ktorý spája dva Nízkymi Tatrami spojené regióny – Liptov a Horehronie. Tento jedinečný projekt vznikol v spolupráci Oblastných organizácií cestovného ruchu Región Liptov a Horehronie, Národného parku Nízke Tatry, strediska Jasná a urbárskych spoločenstiev.

Chodník ponúka výnimočný zážitok v srdci Nízkych Tatier. Kombinuje krásu vysokohorskej prírody, zaujímavé informácie a interaktívne prvky. Je ideálny pre rodiny, milovníkov hôr, rekreačných turistov i fotografov. „Trasa začína priamo na našej vrcholovej stanici lanovky Chopok, to znamená, že sa na ňu môžu napojiť turisti a dovolenkári prichádzajúci pešo alebo lanovkami zo severnej - liptovskej aj južnej horehronskej strany Chopka,“ povedal riaditeľ strediska Jasná Jiří Trumpeš.

Chodník vedie cez 8 tematických zastávok, ktoré náučnou aj zábavnou formou približujú krásy aj výzvy tohto horského prostredia. Prvým miestom Panoramatického chodníka Chopok je fotopoint - brána Jasná.  Ide o symbolické miesto na štart prechádzky, ktoré je dostupné v blízkosti východu z lanoviek a ponúka možnosti pre nezabudnuteľné spoločné fotografie s výhľadom na hrebeň Nízkych Tatier. Nasleduje 3D panoráma Tatier, kde je možné rozpoznať jednotlivé štíty a doliny v okolí. Nechýba ani pohľad do zákulisia moderných lanových technológií. Svoje miesto má aj vzdelávacia tabuľa o význame ochrany prírody a zodpovednom pohybe v Národnom parku Nízke Tatry. Veľkým lákadlom aj symbolom projektu je stôl dvoch regiónov. Oddychová zóna, kde sa symbolicky stretáva Liptov a Horehronie – ideálne miesto na výhľady a dokonca aj na piknik. Pri návštevách hôr vždy treba myslieť na predpoveď počasia. Informácie o horskom podnebí a extrémnych javoch, ktoré formujú tatranskú krajinu sú tiež jednou z tém. Predposledným miestom náučného chodníka sú zaujímavosti o výstavbe a údržbe trás v náročnom horskom teréne. Hitom sa už v deň otvorenia stala hojdačka s výhľadom. Je v tvare vtáčieho hniezda a ponúka tie najkrajšie výhľady na Nízke Tatry.

„Veríme, že sa Panoramatický chodník Chopok stane obľúbeným pre návštevníkov Liptova aj Horehronia. A okrem krásnych výhľadov ponúkne aj hodnotné informácie a pripomenie, že ochrana prírody ide ruka v ruke s rozvojom turizmu. Tento projekt je dôkazom, že spolupráca regiónov dokáže prinášať zmysluplné a inovatívne riešenia,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Panoramatický chodník odhaľuje jeho návštevníkom aj minulosť. A to napríklad, že za výstavbou chodníkov na Chopok stáli v minulom  storočí najmä študenti. „Celé to začalo v roku 1967. O vtedajšiu výstavbu chodníkov v Nízkych Tatrách sa postarali vysokoškoláci, ktorých volali „chodnikári“. Podarilo sa im prepojiť sedlo Poľany s Chopkom, Chatou Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom a dokonca postavili chodník k samotnému vrcholu Chopka,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horehronie Petra Ridzoňová  Hlásniková.

Súčasťou projektu sú tiež tri rôzne organizované náučné výlety s odborníkmi na ochranu prírody, počasie aj bezpečnosť na horách. „Už najbližší víkend, v prípade dobrého počasia, organizujeme prvý náučný výlet. Náš sprievodca s výkladom prevedie turistov trasou z Chopka na Dereše,“ povedal riaditeľ NAPANTu Michal Babnič. Počet účastníkov náučných výletov bude limitovaný a registračný formulár dostupný na webe VisitLiptov.sk.

Projekt chodníka finančne podporilo Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR vo výške 56 500 eur.