Ošúchané tenisky

Peťko a Paťko sú rozkošné hnedooké dvojčatá. Narodili sa v prvý augustový deň pred tromi rôčkami. Mamička ich nadovšetko miluje, otecko sa stará najlepšie, ako dokáže a starkí ich pravidelne navštevujú. Malí šarvanci sa na každého radi usmievajú, neprekáža im ani daždivé počasie, ani výkriky rozhádaných susedov a vrásky si nerobia ani z malých naháňačkových odrenín. Žiaľ, nenarodili sa pod bohatou hviezdou, rodičia ich skromne odievajú, nie sú zahádzaní najmodernejšími hračkami a zatiaľ sa ani do škôlky nechystajú.

Zlá finančná situácia v rodine vytvára značnú bariéru medzi nimi a ostatnými rovesníkmi. „Aha, Peťko a Paťko, mamička mi kúpila svetielkujúce botasky, pozrite, ako blikajú, keď chodím,“ prihovára sa Lucka malým dvojčatám v ošúchaných teniskách. Chlapčekovia si cmúľajú pršteky, potmehúdsky sa na malú krásavicu usmievajú, no zrak im padá na tie senzačné botasky. Ich mamička to vidí, slzy sa jej do očí tisnú, no ak by chlapcom kúpila tento módny výkrik, niekoľko dní by im nemala čo dať na tanier. Tak ich radšej berie z ihriska domov, nech nemajú pred očami to, čo im tak skoro rodičia nebudú môcť zaobstarať.

Doma sa hrajú dookola s tými istými piatimi plyšákmi, pretože autíčka už doslúžili a nová autodráha sa do rodinného rozpočtu nevmestí. Z času na čas si na chalanov spomenie teta susedôčka a pozve ich na chutný nedeľný zákusok alebo im zaklope na dvere, držiac v ruke tepláky a svetríky po svojich synovcoch. Chalani potom celý deň výskajú od radosti, vykrúcajú sa pred zrkadlom, len mamička sa s hlavou v dlaniach bezradne zamyká do spálne.

Tatiana Kovalčinová