Obstarávate si do bytu mačku? Prečítajte si, aká výbava by vám nemala chýbať

Kým psa je vhodnejšie do domácnosti zaobstarať na jar, u mačiek na sezóne nijak extra nezáleží. Ak ju teda plánujete ako domáceho maznáčika do bytu. Je však niekoľko vecí, ktoré je pred kúpou nutné zvážiť a ktoré by ste mali zaobstarať.

Zo stanice, cez inzerát alebo z útulku?

Prvou otázkou pri nadobudnutí mačky je väčšinou to, odkiaľ si ju vezmete. Na ňu si však odpoviete pomerne ľahko už len tým, keď budete mať jasno v tom, či chcete mačku určitého plemená alebo vám na tom nezáleží. Ak chcete konkrétne plemeno, odporúčame vyhľadať overenú chovnú stanicu, kde si vyberiete zvieracieho parťáka s preukazom pôvodu od chovateľa. Naopak, ak vám na plemene nezáleží, navštívte najbližší útulok. Tam dosť pravdepodobne okrem mačiatok narazíte aj na staršie mačky a určite si vyberiete.

Kvalitné krmivo

Ďalšou vecou, ​​ktorú pred privezením mačičky musíte mať doma, je kvalitné krmivo. Nekupujte ho však nijako do zásoby. Môže sa totiž stať, že daná značka nebude vašej mačke sedieť a bude treba prejsť na inú. U starších mačiek navyše odporúčame nasadiť zodpovedajúce krmivo, ktoré skonzultujete s veterinárom potom, čo mačku podrobí základnej prehliadke. U mačiatok z chovných staníc potom zase dostanete krmivo, na ktoré bolo doteraz mačiatko zvyknuté a z ktorého nie je úplne vhodné okamžite prejsť na iný typ. Spoločne s krmivom nezabudnite zaobstarať aj misky na potravu a na vodu.

Toaleta pre mačky

Mačky sú čistotné bytosti a je veľmi jednoduché je behom pár dní naučiť chodiť na toaletu. Musí ju však mať ihneď k dispozícii a vždy čistú. Vyberať môžete najčastejšie z dvoch základných druhov, a to z otvorenej alebo z krytej toalety. Tá poskytuje mačkám súkromie a navyše zabraňuje v tom, aby lietal piesok z toalety na okolitú podlahu. Nech už však zaobstaráte akýkoľvek druh, nezabudnite potom toaletu denne čistiť.

Škrabadlo pre mačky

Škrabadlo pre mačky je rovnakou nutnosťou ako toaleta, a to nielen z toho dôvodu, že ho mačka potrebuje pre obrusovanie svojich pazúrikov, ale aj pre ochranu vášho nábytku. Mačka, ktorá si nemá kde brúsiť pazúriky, totiž potom najčastejšie na tento účel využíva pohovku či iný kus nábytku. Škrabadlá, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú, väčšinou slúžia aj ako pelech, a celá konštrukcia je tak teritóriom mačky. Mačka sa na tomto mieste môže schovať, leňošiť a samozrejme aj škriabať pazúriky, keď potrebuje. Aké škrabadlo ale vybrať? Čím väčšie a spletitejšie, tým bude mačka pravdepodobne spokojnejšia. Do úvahy však musíte brať aj rozmery škrabadla a či sa vám do bytu vojde. Z estetického hľadiska je potom samozrejme dôležitá aj farba. Veľký výber škrabadiel nájdete na e-shope Hawaj.sk, kde máte navyše záruku rýchleho jednania. Škrabadlá, ktoré sú skladom, sú totiž spravidla odosielané do druhého dňa.

Prepravka na mačku

Prepravka na mačku je úplnou nutnosťou, ktorú oceníte pri každej ceste k veterinárovi alebo kamkoľvek, kam mačku beriete so sebou. Jedine v prepravke môžete mačke poskytnúť bezpečie a vy zároveň budete mať istotu, že vám nikam neutečie.