Nová edícia kníh z TED

TED knihy sú dosť dlhé na to, aby ste objavili silné a nové myšlienky, ale také krátke, že ich prečítate na jedno posedenie. TED Knihy nadväzujú na TED prednášky. Osemnásťminútové príspevky môžu vo vás vyvolať záujem o tému; ale pri väčšine z nich chcete ísť hlbšie, viac sa dozvedieť a vypočuť si celý príbeh. TED knihy túto potrebu napĺňajú.

Teroristov syn je prvá zo série TED Knihy: malé knihy, veľké myšlienky.

Nielenže sa v nej rozoberá najaktuálnejší problém – terorizmus, ale prináša aj dôkladné ľudské svedectvo o tom, aké je to vyrastať v prostredí plnom nenávisti a náboženského fanatizmu.

„Vražednej nenávisti sa musíte naučiť – nielen naučiť, ale musia ju do vás násilím zasiať. Nie je to nič, čo by v človeku bolo prirodzené.  Je to lož. Je to miliónkrát opakovaná lož – najmä ľuďom, ktorí nemajú iné zdroje informácie a ktorí odmietajú iný pohľad na svet. Je to lož, v ktorú môj otec veril a o ktorej dúfal, že ju preberiem.

Celý život sa snažím pochopiť, čo viedlo môjho otca k terorizmu a zápasím s vedomím, že vo mne koluje jeho krv. Vo svojom príbehu ponúkam čitateľom portrét mladého muža, ktorý bol vychovávaný v krutom fanatizme, no zvolil si mier. Verím, že život každého z nás má svoje motto, a motto môjho života je: Všetci si môžeme vybrať.“

Neobyčajný pohľad na svet terorizmu. Teroristov syn je úprimná spoveď amerického chlapca Zaka Ebrahima, vychovávaného otcom El-Sayyidom Nosairom. Vznikla z úspešnej prednášky v rámci TED konferencií.
Nechajte sa uniesť príbehom o mieri, ku ktorému sa Zak Ebrahim dopracoval za tridsať rokov života plného utrpenia, odriekania, popierania a viery v otcovu nevinu. V dnešných dňoch je jeho príbeh jedinečnou možnosťou nahliadnuť do zmýšľania fanaticky mysliacich ľudí, ktorých poháňa nenávisť zaobalená do náboženstva.

"Každý má na výber. Napriek tomu, že vás vychovávali v nenávisti, môžete si vybrať toleranciu. Môžete si vybrať empatiu."

V najbližších týždňoch vyjdú v tejto sérii knihy Umenie ticha o nečakanom priznaní uznávaného novinára. Či Matematika lásky, vďaka ktorej pochopíte ako funguje hľadanie partnera, chémia príťažlivosti, náhoda a pravdepodobnosť, koľko partnerov musíte skúsiť, kým nájdete toho pravého.