Matej Rusnák o neúčasti na OH v Riu

Na olympiádu nepocestujem. To je jediné, čo Vám možem k tomu povedať. Rovnako, ako pred štyrmi rokmi, mi aj tá v Riu ušla o jednu priečku na minuloročných MS v Miláne, kde som si mohol vypádlovat miestenku. Bol som s tým zmierený. No, v tom prišla minulý týžden na zväz správa od ICF (medzinárodná kanoistická federácia), že moldavský závodnik vrátil miestenku a na základe môjho umiestnenia z Milána sa prideľuje mne. Keď mi tréner volal túto správu, nedokázal som tomu uveriť.

Ešte v ten istý deň mi funkcionári zo zväzu oznámili, že o dva dni ma čaká rozstrel na vode s mladším kolegom. Musia vraj určiť, kto je rýchlejší, ten pôjde do Ria, bolo mi povedané. Áno, beriem to, je to celkom fér, no, keby som už dva týždne nemal po sezóne a úplne nevypustil tréningový proces. A priznám sa, tiež som len človek, po celoročnom odriekaní a poctivého tréningu som popustil uzdu životospráve. Moja sezóna po ME v Moskve pred dvoma týždňami skončila a ja som bol na dovolenkovom režime narozdiel od môjho mladšieho kolegu, ktorého čakal ešte len vrchol sezóny v podobe ME a MS do 23 rokov a mal byť v top forme. Nezostávalo mi nič iné, ako len ísť s kožou na trh. Nemyslel som na to, čo bolo, ale len na to, čo príde.

A prišlo. Súboj som prehral. Mohol som sa hnevať na celý svet, ale aj tak by mi to nepomohlo. Dva týždne bez poctivej prípravy sa podpísali na mojom výkone. Nedokázal som ísť ani svoju štandardnú jazdu. Jednoducho mi asi nie je súdené stáť pod piatimi kruhmi. Kedže rozstrel musel byť uskutočnený do dvoch dní kvôli konečnej nominácii SOV, nemohol som sa vrátiť do takej formy, s ktorou by som si povedal aj po prehratom súboji, že na OH ide lepší. Nezostáva mi nič iné, ako len skonštatovať, že blbá zhoda náhod ma pripravila o Olympijské hry v Riu.

Matej Rusnák