Mačky nie sú všežravce

 

Pri výžive mačky nesmieme zabúdať, že mačka domáca je mačkovitý mäsožravec, ktorého základnou potravou je mäso, a to, na rozdiel od psovitých mäsožravcov, čerstvé mäso. Mačky majú dokonca rady krv. V nijakom prípade nie sú však všežravce, ktoré sa z nich snaží urobiť človek zdomácnením.
 
Novozískané mača kŕmime spočiatku v novom prostredí tak, ako ho kŕmil chovateľ. Preto si pri kúpe mačaťa nezabudnite poznačiť aj jeho „jedálny lístok".
Potrava mačky domácej má zhruba obsahovať: 50 až 75 % mäsa alebo rýb, 20 až 30 % ovsených vločiek (lepšie surových než varených) alebo ryže, najmenej 10 % zeleniny, z ktorej je najlepšia strúhaná mrkva alebo ovocie, karfiol, kapusta, kel, tiež radšej v surovom stave. Zvyšok tvoria krmivá, ako trochu masla, surové vajce, kvapka rybacieho tuku, rozdrvená škrupina z vajec, kostné piliny, a to všetko zmiešané do hustej kašovitej hmoty, ktorú podávame vlažnú.
Najvhodnejšou mäsitou potravou je chudé hovädzie, teľacie alebo konské mäso (vždy bez tuku), ďalej vnútornosti, ako srdce, pečeň, držky i niektoré časti čriev, len pri podávaní sleziny musíme byť opatrní. Mäso a vnútornosti sú lepšie surové než ináč upravené, mleté, aby sa mohla vytvoriť kaša. Občas dávame mäso v kúskoch, aby mačka bola nútená prežúvať. Mačiatkam a starým mačkám mäso melieme.