Chytila vás depresia? Zažeňte ju správnym jedlom!

Chytila vás depresia? Zažeňte ju správnym jedlom!

Jesenné aj zimné mesiace vyvolávajú v mnohých z nás smútok a pesimizmus. Tma, zima a daždivé počasie prinášajú do ľudskej duše závan melanchólie. Bohužiaľ, sezónna depresia postihuje veľkú časť našej populácie. Nedovoľte, aby vás obmedzovala, či dokonca paralyzovala. Bojujte! „Depku“ možno zmierniť správnymi potravinami. Ponúkame vám návod, ako na to!


Príčin je veľa, jednou z nich je nedostatočná výživa

Stravujete sa nezdravo a nepravidelne? Koledujete si o problémy. Nemusia sa dostaviť hneď, ale verte, že časom prídu. Ak organizmus nedisponuje dostatkom výživných látok, môže sa to prejavovať depresívnymi stavmi. V týchto chvíľach jednoducho konštatujeme, že máme „depku“.
 
Depresia môže byť spôsobená nedostatkom vitamínov skupiny B (kyselina listová, B6, B12 a cholín). Najjednoduchším riešením je doplnenie zásob vitamínov v podobe preparátov z lekárne. Pre organizmus je však oveľa prospešnejšie ich získavanie z prirodzenej potravy. Okrem vitamínov skupiny B je pri depresii vhodné zvýšiť príjem antioxidantov – beta-karoténu, vitamínov C a E. Vedci upozorňujú, že príčinou depresie môže byť aj nedostatok vitamínu D a selénu.

Zdroj: pixabay.com

Nezabúdajte na omega-3 mastné kyseliny

Bohatou zásobárňou omega-3 mastných kyselín sú rybí olej, vlašské orechy, sezamové a ľanové semiačka, losos a tuniak. Denná konzumácia výrazne znižuje symptómy depresie. Omega-3 matné kyseliny pozitívne ovplyvňujú hladinu cholesterolu a zdravie srdcovo-cievneho systému.

Čo jesť a byť psychicky fit?

Počas depresie jedzte jedlá z kapusty( vitamín C, kyselina listová), celozrnný ovos (vitamíny skupiny B) a pivovarské droždie. Prospešná pre psychiku je konzumácia kakaa. Na psychiku majú pozitívny vplyv aminokyseliny v kuracom mäse, tuniakovi, mlieku, sóji fazuli a hrachu.

Čo podporuje smutnú náladu?

Depresiu môžu podnecovať niektoré lieky napr. antibiotiká, lieky proti bolesti, antikoncepia a iné. Ak máte pocit, že depresívne myšlienky môžu byť spôsobené práve užívanými liekmi, konzultujte ich užívanie s lekárom.
 
Pozor! Depresiu znásobuje nikotín resp. fajčenie, kofeín, alkohol, tučné jedlá a potraviny s vysokým obsahom cukru. Vedci zastávajú názor, že riziko depresie sa zvyšuje u tučných ľudí. Platí to i opačne. Ľudia trpiaci depresiou sa môžu stať obéznymi. Obezita je však len jedným z dôsledkov, ktoré prináša depresia. Nepodceňujte ju a liečte sa!
 
(-de-)