• 08.01.2022

Chcete chovať morča v byte? Toto by ste mali vedieť?

Skôr, ako sa rozhodnete kúpiť si do bytu morča, mali by ste vedieť niekoľko dôležitých vecí. Zviera nie je hračka a malo by byť u vás šťastné.

Jedno, alebo dve?
Morčatá sú tvory spoločenské. Ak väčšinu dňa trávite mimo domova, určite si zadovážte dve rovnakého pohlavia, pretože jednému by bolo doma samému smutno a dve si budú vzájomne robiť spoločnosť.

Základné vybavenie pre morča
Morča potrebuje klietku, ideálne v rozmere 100 x 60 cm. V nej nesmie chýbať napájadlo na vodu, zásobník na seno a miska na jedlo. Naspodok klietky je vhodné dať drevené pelety, pretože vyhovujú morčaťu a sú hygienické. Niektorí využívajú ako podstielku piliny, avšak tie sa morčaťu „lepia“ v ústach, takže nie sú príliš praktické.
Priamo v predajni si okrem klietky, napájadiel, misky, domčeka a peliet kúpte aj krmivo v podobe granúl, seno a vhodné sú aj kvapky s vitamínom C a ďalšími živinami, ktoré morča potrebuje pre zdravie. Táto výbava vás vyjde zhruba na 100 eur.

Ako sa starať o morča?

  • Ak používate ako podstielku pelety, je vhodné klietku vyčistiť aspoň dva razy do týždňa. Vodu je nutné meniť každý deň a zvieratko pravidelne kŕmiť. Morča miluje zelenú trávu, tak mu ju doprajte čo najčastejšie. Pokiaľ ju nemáte k dispozícii, využite seno s bylinkami, ktoré kúpite v obchode.
  • Morča nepohrdne ani ovocím a zeleninou. Nie každé ovocie a zelenina je však pre morča vhodné. Preto skôr, ako mu dáte nejaké nové, vopred si zistite, či je preň dobré. Morčaťu chutia jablká, marhule, jahody, kivi, ananás, jablko, hruška, slivka či červený melón. Zo zeleniny ocení, napríklad šaláty, cuketu, uhorku, špenát, papriku, mrkvu či tekvicu.
  • Morča vždy chytajte oboma rukami pod bruškom. Nikdy by mu nemal visieť zadoček dolu.
  • Doprajte mu priestor na to, aby si mohlo pobehať, ideálne vonku, ale pokojne aj po byte. Ak máte plávajúcu podlahu, spočiatku bude mať obavy, ale zvykne si.
  • Pazúriky mu môžete zastrihávať sami, alebo to nechať na veterinára.

Sú pokojné a milé. Ako porozumieť ich reči?
Pokiaľ sa budete o morča dobre starať, odmení sa vám prítulnosťou a rado sa nechá maznať. S pribúdajúcim časom zistíte, čo vám chce jednotlivými zvukmi či pohybmi povedať.

Ak morča začne hlasno pískať či kvíkať, víta svojho majiteľa. Je to znak radosti. Platí to aj vtedy, keď morča behá splašene po klietke. Oblizuje vám morča ruku? Prejavuje vám vďačnosť a náklonnosť. Všimli ste si, že vaše morča škrípe zubami? Je nahnevané a má niečoho plné zuby.
Mirka