Bývanie podľa Feng-šuej

Ak si pozvete k sebe niekoho na priateľskú návštevu, vravíte o sebe svojmu okoliu omnoho viac, než si vôbec dokážete predstaviť. Akonáhle otvoríte dvere do svojho bytu, dávate návšteve akoby mimochodom nahliadnuť do svojho vnútorného ja. A nielen to. Prostredie, v ktorom žijete, má silný vplyv na vaše zdravie, partnerské vzťahy i úspech v práci. Ak túžite po zmene vo svojom živote, začnite pri svojom byte. Pre začiatok to nemusí byť nič nákladné. Dôležité je správne využiť priestor. Nahliadnite preto do tajomstva feng- šuej, prastarého čínskeho umenia. ktoré si v poslednej dobe nachádza tisíce priaznivcov po celom svete.

 

Staré čínske učenie feng- šuej považuje jedna polovica západného sveta za číre šarlatánstvo, ale druhá je ním nadšená. V Oriente feng- šuej nachádza odozvu už vyše dve tisíc rokov. Približne v tej dobe vznikla v Číne filozofia tao, ktorá učí, že na svete nie je nič stále, všetko sa mení a všetko so všetkým súvisí. Zakladateľ taoizmu, staročínsky filozof Lao-c, považoval za hlavný cieľ svojho učenia dosiahnutie harmónie medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje. Tao vidí svet ako jeden veľký celok, v ktorom spolu súvisia kozmos, príroda i človek. Feng- šuej nachádza priamu paralelu medzi prírodou a ľudským obydlím.

 

Učí, že ak dokážeme nájsť harmóniu u seba doma, vstúpi do nášho života kľud a s ním šťastie a úspech.

 

Hry s vodou a ohňom.

 

Asi by sme si len ťažko dokázali predstaviť úspešného advokáta v zatuchnutej kancelárii, plnej rozhádzaných papierov. Každý potenciálny klient by do takejto miestnosti iba nakukol, a už by utekal. Možno že si už dlhé roky lámete hlavu nad tým, prečo ťažko zaspávate a ešte horšie spíte. Feng- šuej dokáže hovoriť jazykom, jasným dokonca i pre Európana.

 

Chce to zmenu! Skôr než začnete, je dobré vedieť, že sa celé umenie feng- šuej točí okolo kozmickej energie čchi. Feng- šuej v preklade znamená " vietor a voda ". Z poznania, že ani vietor, ani voda sa nedá uchopiť, vzniklo feng- šuej. Ak budeme rozumným spôsobom riadiť tok energie, čchi, získame najväčší úžitok. Aby sme dosiahli harmóniu, musíme v našom obytnom priestore nechať energiu čchi voľne prúdiť. Ak blokuje niečo prirodzený pohyb energie alebo ak je niečo uväznené v kúte, harmónia je narušená. Najväčší význam majú tvary a farby nábytku, stien a stropu- a dokonca i zvuky.

 

Svetové strany.

 

Starí Číňania mali veľký zmysel pre prírodné sily ovplyvňujúce ich životy. S úžasom pozorovali východ slnka / východ /, klaňali sa západu slnka / západ /, dávali pozor na studené vetry / sever / a teplé slnečné svetlo / juh /. Sever bytu, domu, alebo kancelárie je vždy spojený s kariérou. Juh nám dáva možnosť znovu objaviť samých seba a má vplyv na našu slávu, či naopak nenápadnosť na verejnosti. Až si aj vy s kompasom v ruke určíte svetové strany u vás doma, na severnej strane sústreďte všetko, čo dajako súvisí s vodou: záhradný bazén, vázy s vodou, akvárium alebo akvarely znázorňujúce hladinu mora či rieky.

 

Ideálnymi farbami pre severnú časť domu sú všetky farby studených odtieňov od modrej po svetlú zelenú. Majstri feng- šuej nedoporučujú robiť v severnej časti domu akékoľvek otvory do steny. Omnoho lepšie je umiestniť dvere a okná na juh. Do južnej časti naopak prirodzene patrí všetko, čo má do činenia s ohňom: krb, jasne svietiace lampy. Obrazy a farby nábytku a stien by mali byť ladené do červených, oranžových, marhuľových, žltých alebo iných teplých odtieňov. Juh je majstrami feng- šuej odjakživa považovaný za najšťastnejšiu svetovú stranu.

 

Hlavne sa vyvarujte toho, aby ste mali svoj byt či kanceláriu zariadenú opačne , ako sme práve popísali. To by mohlo vyvolať katastrofu. Obraz mora na južnej strane môže privolať na vašu hlavu nepríjemný škandál a celkom vykoľajiť vás i vašich priateľov a najbližších.

 

Západ symbolizuje plodnosť a lásku. Preto je najlepším miestom pre spálňu. Voda na západnej strane miestnosti prináša peniaze a bohatstvo. Pre šťastie v láske si skúste zariadiť akvárium a postaviť si ho v spálni k západnej stene. Feng- šuej používa veľa doplnkov, ktoré dokážu neutralizovať zlé vplyvy a posilovať prirodzený tok energie čchi. Medzi najobľúbenejšie patrí zrkadlo, ktoré možno s úspechom použiť k zosileniu umelého i slnečného svetla v tmavých miestach. Zrkadlo zavesené oproti ostrej hrane dverí neutralizuje nepriateľskú " bodajúcu energiu ". Nikdy ju však nevešajte na stenu tak, aby po väčšinu času odrážalo vašu podobu.

 

Interiér domova.

 

Hlavný vchod a okná tvoria najpodstatnejšiu časť vášho domova. Vchod a dvere by nikdy nemali byť blokované hranatým predmetom, napríklad rohom náprotivného domu. Pomôcť si môžeme zmiernením nepriaznivej situácie predmetmi, ktoré budú príslušné miesto zakrývať.

 

V takom prípade použijeme kvetiny, alebo záclony. A aby energia čchi zostala vnútri, nesmú sa predné a zadné dvere nachádzať v jednej rovine. Ak sa chcete vyhnúť problémom, hlavne finančným, umiestnite preto v línii oboch dverí prepážku. Podobný prípad nastáva tiež u dverí a okien, ktoré sa nachádzajú proti sebe. Tu nikdy nepoužívajte ako bariéru posteľ! Svoje lôžko sa vždy snažte umiestniť na iné , viac chránené, príjemnejšie a útulnejšie miesto.

 

Aj dostatočným a správne umiestneným osvetlením môžeme dokázať hotové zázraky. Svetlom a vhodnými farbami dodáme izbe alebo kancelárii toľko potrebné teplo a harmóniu.

 

Kúpeľne a záchody je najlepšie umiestniť v postranných sektoroch domu.

 

Kuchyni, kde je sporák / predstavujúci oheň / a všetky ostré predmety / zastupujúce kov /, nesvedčí miesto v strednej časti. Stred domu, kde sa kulminuje väčšina čchi, by mal zostávať otvorený a voľný.

 

Predtým než zaspíte...

 

Spálňa by mala svojím usporiadaním pripomínať oázu kľudu, kde po úmornom pracovnom dni zabudnete na všetky povinnosti. Vyvarujte sa toho, aby pri vašej posteli stál počítač, fax, pracovný stôl alebo telefón.

 

Všeobecne platí, že zatiaľ čo do kuchyne patria žlté a oranžové tóny farieb, ktoré podporujú trávenie, v spálni sa budú najlepšie vynímať ukľudňujúce tóny- svetlo zelená, blankytná modrá smotanová, okrová. V podobných odtieňoch si zadovážte posteľné prádlo. Posteľ umiestnite hlavou k severu a nohami na juh. Zachováte tak prirodzený tok energie čchi. Zamyslite sa nad tvarom postele. Staré čínske príslovie hovorí:" Tvar postele dáva tvar celému manželstvu." Ak ste práve ukončili vzťah, vyhoďte staré posteľné prádlo. Ak túžite po novom vzťahu, nechajte svoju posteľ prístupnú z oboch strán. Posteľ by vždy mala stáť pri pevnej stene a nie u prepážky. V spoločnosti získate také postavenie, aké sami doprajete miestu na svoj odpočinok. Zrkadlo nesmie byť zavesené oproti posteli! Starí Číňania považovali hory za schody vedúce do neba. Moderné schody fungujú ako prirodzená cesta pre energiu čchi , vedúcu do horných poschodí domu. Schody by mali byť pevné a široké.

 

Feng- šuej nie je naklonené dreveným stĺpom a trámom, ktoré sú dnes obľúbené. Stropný trám visí ako Damoklov meč nad hlavami ľudí. Starí majstri doporučujú zníženie stropu a zamaskovanie trámov.

 

Vaša kancelária.

 

Vaša kancelária by sa mala nachádzať v blízkosti vody, ktorá priťahuje úspech a peniaze ako magnet. Dôraz treba klásť na hlavný vchod a prijímaciu kanceláriu alebo vstupnú halu. Prvý dojem, ktorý zostane vášmu zákazníkovi alebo obchodnému partnerovi, vo väčšine prípadov rozhodne o ďalšej spolupráci. Nikdy nepracujte v kancelárii na konci chodby, oproti výťahu, alebo medzi dvoma vchodmi. Energia by sa vyčerpala inde a vy by ste sa nedokázali sústrediť. Počítač umiestnite tak, aby mieril zadnou časťou mimo priestor, a neohrozoval svojím magnetickým poľom ostatných. Nikdy si nesadajte čelom oproti rohu stolu alebo chrbtom ku dverám, ani k oknu. Boli by ste zraniteľní a podráždení. Číňania k tomu všetkému pridávajú posadnutosť ich šťastným číslom 8. Všetci chcú kanceláriu na ôsmom poschodí, v dome č. 8 a mať 8 na značke auta. Ako čert kríža sa boja čísel 4 a 14.

 

Image: photostock / FreeDigitalPhotos.net