• 31.01.2012

Biorytmus človeka

Čo s nami robí každá hodina

Rytmus striedania noci a dňa na niekoho pôsobí tak, že je „škovránkom", teda najlepšie sa mu učí a pracuje v ranných hodinách, iný je „sovou" a najaktívnejší je vo večerných hodinách. Podobné je to so spánkom. Niekto musí spať desať hodín, inému stačí päť-šesť. Nuž a potom je tu rytmus metabolizmu, vnútornej látkovej výmeny, ktorý je tiež individuálny.

Biorytmy človeka sú podmienené fyziologicky aj sociálne a môžu sa meniť. Zo „škovránka" sa môže stať „sova". Matka sa prispôsobuje deťom. Ich biorytmu a podobne. Veda o biorytmoch je veľmi mladá a tak ešte nevie mnohé. Veď popri tých vnútorných hodinách 24-hodinovom rytme - je tu rytmus obehu Mesiaca, teda 28-denný, ktorý väčšinou zodpovedá biologickému rytmu ženy. A potom sú tu krivky únavy a aktivity organizmu. Zaujímavý je aj rytmus teplotnej krivky. Najnižšia je ráno, najvyššia popoludní.

Niekedy „padne" na človeka aj uprostred dňa únava. Súvisí to tiež s biologickými hodinami?

Áno. Hovorí sa, že je to popoludní. Okolo trinástej až štrnástej hodiny, je to pracovné minimum, keď býva aj najviac automobilových nehôd. V noci je to zase medzi jednou a treťou hodinou ráno. Je to však individuálne.

Stará zásada hovorí: Poznaj sám seba! Keď si uvedomíme, ktoré obdobie dňa je pre nás najkritickejšie a kedy sme aktívni viac ako inokedy, môžeme si podľa toho napríklad rozdeliť niektoré úlohy. Ten, kto sa lepšie učí ráno, nebude teda odkladať učenie, hoci aj cudzieho jazyka, na večerné hodiny, ale každé ráno až tridsať minút venuje aj novým slovíčkam. Alebo dôležité rokovanie, ak je to možné, uskutočníme vtedy, keď o sebe vieme, že sme sa dobre vyspali, sme dobre naladení a plní energie.

01. hodina v noci: Nie je to najlepšie obdobie. Väčšina ľudí spí. Telo sa podrobuje vnútornej očiste. Pracuje hlavne pečeň a z natrávenej potravy vytvára látky, ktoré odstraňujú z tela jedy.

03. hodina: Máme najnižší tlak z celého dňa a hypertonici sa cítia preto najlepšie. Ak musíme pracovať, nemali by sme sa ničím rozptyľovať. Psychicky labilní jedinci práve v tomto čase podliehajú depresiám.

04. hodina: Mozog je minimálne prekrvený. Na severe sa hovorí, že hodina medzi treťou a štvrtou je „hodina vlkov", najčastejšie sa zomiera. Telo pracuje na najnižšie obrátky.

07. hodina: V túto hodinu je najvyššia imunologická obrana ľudského tela. Máme šancu odolať baktériám a vírusom viac ako v iné hodiny.

09. hodina: Začína vzostup duševnej aktivity a znižuje sa odolnosť voči bolesti. Najlepší čas navštíviť zubára. Nie však dávať si kávu a zbytočne v rozhovoroch strácať vzácne minúty, ktoré môžeme využiť pracovne.

11. hodina: Telo pracuje na vysoké obrátky.

13. hodina: Pečeň má istú prestávku a do krvi prichádza málo glykogénu. Máme pocit únavy. V niektorých krajinách majú v tomto období obedňajšiu prestávku.

16. hodina: Máme vyššiu hladinu cukru v krvi. Lekári tomu niekedy hovoria popoludňajšia cukrovka. Nie je to však chorobný príznak.

17. hodina: Výkonnosť je opäť vyššia. Pomaly opadáva duševná čulosť, ale je túžba po fyzickom pohybe. Prechádzka, krátky športový tréning, ak máme na to čas, nám urobí dobre.

19. hodina: Zvyšuje sa krvný tlak, psychická stabilita je na nule. Kto je alergický, má najväčšie problémy. Nie je výnimkou, že nás rozbolí hlava, hádame sa pre nič za nič.

20. hodina: Nestúpajme si na váhu. Budeme vážiť najviac z celého dňa. Ale reakcie sú pohotové a vodiči sa nemusia obávať, na rozdiel od popoludnia, keď okolo druhej sú reakcie najdlhšie a je lepšie za volant si vôbec nesadnúť.

21. hodina: Pamäť má schopnosť práve prijať najviac poznatkov. Môžu to využiť hlavne študenti.

22. hodina: Aj keď sa nám ešte nechce spať, telo sa už pripravuje na spánok.

24. hodina: Telo dokončuje prácu potrebnú na regeneráciu buniek. Ak sme sa uložili k spánku okolo 22. hodiny, prichádzajú prvé sny.